Drukuj artykuł Drukuj artykuł

Krokusik…

krokusik 002

źródło zdjęcia: Cezary Woch

Kiedy przejeżdżałem obok skwerku w centrum Sycowic kątem oka, na zszarzałym o tej porze roku trawniku, zauważyłem coś jaskrawo żółtego. Tknięty przeczuciem zatrzymałem auto i ruszyłem na poszukiwania. Spośród przybladłych o tej porze traw, spod dębowych liści wychylał się „dwugłowy”, żółty, maleńki krokusik… . Jaki piękny, radosny akcent wiosennego przebudzenia z zimowego snu…. . Ogrzany słonecznym spojrzeniem ukazywał piękną barwę swoich kwiatów. W tym momencie gdzieś wysoko nade mną rozległ się klangor lecących kluczem żurawi. Co za siła, piękno i potęga natury…. . Czyżby to już wiosna? Przy niektórych sycowickich domach widziałem już śnieżnobiałe przebiśniegi, ale ten maleńki krokusik ucieszył mnie szczególnie. Dlaczego? Otóż dlatego, że od kilku już lat planowałem wysadzenie ich cebulek właśnie na sycowickim skwerku i na przykościelnych trawnikach. Plany planami, ale jak to w życiu: to zapomniałem, to przegapiłem termin sadzenia i krokusików nie było. Ubiegłej jesieni jednak dopilnowałem, aby w odpowiednim czasie ich cebulki znalazły się w ziemi i dzisiaj jest tego pierwszy efekt. Mam nadzieję, że wzejdzie ich znacznie więcej i będą cieszyć oko różnokolorowymi kwiatami. Warto wiedzieć, że krokusy są najbardziej rozpoznawalnymi kwiatami przedwiośnia i występują w kilku odmianach barwnych: białej, liliowej, fioletowej, żółtej i purpurowej. Nie boją się śniegu i są niezwykle barwnymi i radosnymi akcentami wiosennego przebudzenia. Kwitną wczesną wiosną, chociaż niektóre gatunki jak „szafran okazały” to gatunki jesienne. Aha, zapomniałem dodać, że krokusy nazywane są również szafranami. Według mitologii greckiej krokus był młodzieńcem który został zamieniony w szafran /krokus/. Poza tym krokus jest też symbolem trzeźwości /abstynencji/, a skoro tak, to dosadzę ich jeszcze najbliższej jesieni… .

Cezary Woch

Cezary Woch

Drukuj artykuł Drukuj artykuł

3 komentarze do artykułu “Krokusik…”

 1. mic

  Pan Cezary natchniony wiosną,
  odkrywa piękno, jakie żurawie niosą.
  Urodziwy krokus zamienia się w szafranie,
  a nadobna dziewka durzy sie w młodzianie. 🙂

 2. Cezary

  O, jaki piękny wiosenny wierszyk… 🙂

 3. Sergiusz

  Ten kwiat to chyba jest Crocus sativus L, który zwiastuje wiosnę i Pierwszą, Wielką Miłość i zachęca nas do Jej wielkiego uroku.

Komentarz wyraża opinie wyłącznie jego autora. Redakcja portalu sycowice.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Skomentuj artykuł

Nasz serwis wykorzystuje pliki "cookie". W przypadku braku zgody prosimy opuœścić stronę lub zablokować możliwośœć zapisywania plików "cookie" w ustawieniach przeglądarki.