Drukuj artykuł Drukuj artykuł

Będzie zabawa…

Majówka w Sycowicach 071

źródło zdjęcia: Cezary Woch

Chociaż to artykuł o sprawach przyjemnych, pozwolę sobie na kilka zdań teoretyzowania jako, że nadmiar wiedzy nikomu jeszcze chyba nie zaszkodził… . O czym będzie to rzecz? A właśnie o Funduszu sołeckim, który dla wielu jest więcej niż czarną magią. Dlaczego? Otóż dlatego, że Fundusz sołecki wymaga przestrzegania dość rygorystycznych procedur i trzymania się terminów realizowanych według Ustawy o Funduszu sołeckim z 20 lutego 2009 roku. W zaufaniu powiem /i to tylko mieszkańcom Sycowic…/, że cały proces nie jest zbyt skomplikowany… .
Celem rzeczonej Ustawy było zapewnienie mieszkańcom wsi możliwości samodzielnego i wspólnego decydowania o swoim otoczeniu i jakości życia. W mojej ocenie dobrze wykorzystany Fundusz sołecki, jest wielkim dobrodziejstwem dla mieszkańców wsi . Z budżetu gminy Radni wydzielają pieniądze które tworzą Fundusz sołecki, o których przeznaczeniu decydują mieszkańcy. Jeśli sporządzający wniosek /Sołtys/ zrobi to w sposób profesjonalny, to ich decyzja będzie praktycznie ostateczna..
Od czego zależy jego wielkość dla poszczególnych sołectw? Otóż zależy od ilości mieszkańców zameldowanych na pobyt stały. Na rok 2015 Fundusz sołecki dla Sołectwa Sycowice wyniósł 13.693 zł. Czy to jest dużo czy mało? Cha, zależy jak do tego podejść. Nie są to środki na jakieś wielkie inwestycje, ale i tak można za nie wiele dobrego uczynić. Na co można je wykorzystać?
Otóż środki Funduszu sołeckiego przeznacza się na realizację przedsięwzięć, które są zadaniami własnymi gminy, służą poprawie warunków życia mieszkańców oraz są zgodne ze strategią rozwoju gminy. Warunki te muszą być spełnione kumulatywnie. Podam przykłady przedsięwzięć:
– naprawa dróg i chodników,
– budowa i remonty wiat przystankowych,
– remonty świetlic wiejskich,
– wyposażenie świetlic wiejskich,
– oświetlenie ulic,
– budowa, remont, wyposażenie, doposażenie placów zabaw,
– nasadzenia drzew i krzewów,
– organizacja imprez integracyjnych dla mieszkańców sołectwa,
– organizacja szkoleń,
– organizacja wyjazdów integracyjnych.
Oczywiście we wszystkim musi być zachowany jakiś umiar i zdrowy rozsądek. Nie można na przykład wydać wszystkich środków np. na organizację imprez integracyjnych z pominięciem takich zakupów jak: kosiarki, paliwo, ławki wypoczynkowe, tablice informacyjne, kolejne elementy doposażające place zabaw czy świetlice wiejskie.
Strażnikiem tego „umiaru i zdrowego rozsądku” powinien być Sołtys i Rada Sołecka. Jeśli to wszystko trzymane jest w ryzach, to we wsi co roku coś fajnego przybywa, a skoro tak, to czym możemy się pochwalić w tym roku?
Po okresie inwestowania w infrastrukturę wiejską zaplanowaliśmy /w ramach doposażenia świetlicy wiejskiej i imprez plenerowych/ zakup świetnego i od dawna oczekiwanego zestawu nagłośnieniowego. Warto przytoczyć pewne zdarzenie z tym związane. Kiedy na jesieni 2014 roku zaprosiłem przedstawiciela salonu muzycznego z Zielnej Góry do przetestowania w plenerze dwóch zestawów nagłośnieniowych, zaprezentowano najpierw zestaw nieco cichszy, a następnie taki przy którego muzyce i głośności nogi same rwały się do tańca… .
Kiedy popatrzyłem na twarze zgromadzonych i zaciekawionych sytuacją mieszkańców, wiedziałem już który wybrać… . Następnego dnia jeden ze znajomych zapytał mnie czy „kupiłem już te kolumny”? Odpowiedziałem, że na razie jesteśmy na etapie przymiarek i testowania sprzętu, powiedziałem również, że szkoda, że nie słyszał prób, bo by coś doradził… . Mężczyzna żachnął się i odparł, że pracował niedaleko w lesie i wszystko słyszał… . Dodał zaraz, że Pietrek to nawet zaczął tańczyć wokół sągu z drewnem i trzeba wziąć ten mocniejszy, „niech ludzie wreszcie coś mają i niech Sycowice coś znaczą…” .
Muszę przyznać, że ujął mnie tą wypowiedzią niesamowicie i efektem tego jest to , że „mocniejszy” zestaw nagłośnieniowy jest już w drodze do Sycowic, a zaprezentuję go mieszkańcom na zebraniu w dniu 6 lutego. Nie tylko zaprezentuję, ale może „ćwiczebnie zagramy” przebój zespołu PIERSI „Będzie zabawa” i co Wy na to?
Ten zestaw przebija wszystko, ale warto chociażby wspomnieć o tym, że zakupione zostały też materiały dekoracyjne do świetlicy, a na życzenie naszych przemiłych Pań, bardzo dobrej jakości tytanowa patelnia i nóż uniwersalny /świetny do krojenia wędlin, sałatek/, a także specjalne dwie 8 litrowe metalowe miski do ich sporządzania, 9-cio litrowy niemiecki termos na wrzątek /kawa, herbata/ i dwa piękne, ze szklanymi pokrywkami podgrzewacze do potraw /gorące kotlety, bigos, udka, skrzydełka, pierożki, mniam, mniam…/. To też będzie „hit”, a jaki szyk… . To oczywiście nie wszystko.
W drodze do Sycowic jest również krzesełko do huśtawki dla najmniejszych dzieci ze specjalnymi zabezpieczeniami chroniącymi przed upadkiem. Na wiosnę zakupimy 10 krzaków pięknego bzu /5 krzaków z grubymi kiściami w kolorze fioletowymi i 5 w białym/, oraz 3 czerwone klony które wysadzimy na placu rekreacyjnym „Za lustrem”. Nie wiem czy zauważyliście, że krzewy bzu fachowo zwane lilakami, są bardzo charakterystyczne dla Sycowic? Poza tym przewidziane są pieniądze na spotkania integracyjne, wizytę Mikołaja u milusińskich, paliwo na utrzymania terenów zielonych, części zamienne itp.
Mamy w lecie gdzie tańczyć, gdzie się spotykać. Nasz rekreacyjny „plac za lustrem” powoli nabiera uroku, bo włożono w niego już bardzo dużo „ludzkiej” pracy. Mamy zestawy bawarskie i stosowną zastawę, niech no tylko zakwitną jabłonie i zrobi się nieco cieplej… . Potrzebna jest tylko dobra wola i chęci do miłego, wspólnego spędzania czasu, czego sobie i wszystkim mieszkańcom Sycowic z całego serca życzę… .

Cezary Woch

Sołtys Sycowic

Drukuj artykuł Drukuj artykuł

3 Komentarze(y) do artykułu “Będzie zabawa…”

 1. mic

  Czy w Nietkowie Was usłyszymy ?
  O Sycowicach i tak jest głośno, a co dopiero jak będzie APARATURA ?! Szkoda gadać, to BĘDZIE ZABAWA :-)

 2. Malgorzata

  Jestem mieszkanka Sycowic od niedawna,ale jestem przekonana,ze o Sycowicach bedzie jeszcze glosno.Mam nadzieje,ze wspolnie z soltysem zmienimy status ;Sycowice bez przyszlosci;Mysle,ze wspolnymi silami mozemy wiele dobrego zdzialac.Wystarczy tylko zintegrowanie sie wszystkich mieszkancow Sycowic.Mamy przeciez przepiekne okolice,ale niewykorzystane. Mam nadzieje ,ze wreszcie cos sie zmieni , pan burmistrz dostrzeze walory tych okolic i zainwestuje w turystyke.
  Zycze wszystkim mieszkancom Sycowic duzo zdrowia i wiecej optymizmu.Wspolnie mozemy wszystko.Malgorzata

 3. maciej

  Tak, tak będzie zabawa ale kiedy ?. Przydał by się terminarz imprez jakie będą w Sycowicach. Może wówczas byli mieszkańcy Sycowic przypomną młode lata i przyjadą na takie imprezy. Proponuję Panie Cezary aby na Sycowice.net podać terminy planowanych imprez. Pozdrawiam Maciej.
  A zapomniałbym – spóźnione acz szczere życzenia z okazji Dnia Sołtysa.

Komentarz wyraża opinie wyłącznie jego autora. Redakcja portalu sycowice.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Skomentuj artykuł


× jeden = 1

Nasz serwis wykorzystuje pliki "cookie". W przypadku braku zgody prosimy opuœścić stronę lub zablokować możliwośœć zapisywania plików "cookie" w ustawieniach przeglądarki.