Drukuj artykuł Drukuj artykuł

Jesień

jesień

źródło zdjęcia: Małgorzata Gdak-Gołębiowska

Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy Ważnych jest kilka tych chwil, tych, na które czekamy ...” Marek Grechuta: fragment „Dni, których nie znamy” Jesień w mieście też ma swoje kolory, choć w pośpiechu nie zauważamy ich, nie zatrzymujemy się, aby w pokorze pochylić czoło nad nieuchronnością przemijania. Ale, kiedy wezmę psy na spacer i szurając nogami w szeleszczących, opadłych liściach zwolnię tempa, zacznę się rozglądać, to nie da się nie zauważyć feerii barw, usłyszeć szorstkiego skrzeczenia srok, przymglonego światła nisko już świecącego słońca. Świat staje się inny. Jeszcze w opadłych liściach w parku drepcze jeż w poszukiwaniu ślimaków, dżdżownic, czy owadów, ale i on szuka już ustronnego miejsca na przezimowanie. Przyroda przygotowuje się do snu. Niewątpliwie jej rytm wyznacza zachowania roślin, zwierząt i ludzi. I niewątpliwie jest to dużo bardziej widoczne poza miastem, w Sycowicach, chociażby…, ale, jeśli się nie ma tego, co się lubi, to się lubi to, co się ma. W Sycowicach – rykowiska, czy już zakończone? W mieście – niekończący się ryk motoryzacji… Krótki dzień, przejmujący chłód powietrza i wilgoć zachęcają do przebywania w domostwach, tak samo wszędzie. Zaczynamy myśleć o zbliżającym się Święcie Zmarłych, wspominamy Tych, co odeszli z rytmem życia na drugą stronę, przeprawili się przez próg naszej wiary do Świata Wiedzy Absolutnej. Oby Im Wszystkim Pan Bóg użyczył swego światła. Jan Brzechwa Dzień zadusznyKiedy miedzianą rdzą Pożółkłych jesiennych liści więdną obłoki, Zgadujemy, czego od nas obłoki chcą, Smutniejące w dali swojej wysokiej. Na siwych puklach układa się babie lato, Na grobach lampy migocą umarłym duszom, Już niedługo, niedługo czekać nam na to, Już i nasze dusze ku tym lampom wkrótce wyruszą. Jeżeli życie jest nicią - można przeciąć tę nić, I odpłynąć na obłoku niby na srebrnej tratwie... Ach, jak łatwo, ach, jak łatwo byłoby żyć, Gdyby nie żyć było jeszcze łatwiej!

Małgorzata Gdak-Gołębiowska

Drukuj artykuł Drukuj artykuł

Jeden komentarz do artykułu “Jesień”

  1. Miłośnik Odry

    Sympatyczny tekst, wywołujący odczucia stosowne do aktualnej pory roku, autorstwa wrażliwej kobiety. Zamiast nostalgii wywołujący optymistyczny nastrój na ten okres roku. Z jednej strony widziany wrażliwymi zmysłami mieszkanki dużej aglomeracji miejskiej a uwiedzionej urokami cudów natury przyrody ” Pięknego i atrakcyjnego przyrodniczo „Zaodrza” –
    a ściślej Nadodrza w małej wiejsko – miejskiej gminie nadodrzańskiej”.Podobnie jak tekst o wiejskim kościółku!
    Brak lub bardzo mało tekstów o osobliwościach tej lokalnej przyrody i zabytkowych obiektach materialnych a także o ludziach, ich trudzie codziennym. Gratuluję odmiennego podejścia do bogactw naszej Małej Ojczyzny. Zmienia to podejście potoczne: ” patrzycie a nie widzicie. „

Komentarz wyraża opinie wyłącznie jego autora. Redakcja portalu sycowice.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Skomentuj artykuł

Nasz serwis wykorzystuje pliki "cookie". W przypadku braku zgody prosimy opuœścić stronę lub zablokować możliwośœć zapisywania plików "cookie" w ustawieniach przeglądarki.