Drukuj artykuł Drukuj artykuł

Sycowice bez ścieżki rowerowej?

Ścieżki rowerowe

źródło zdjęcia: sxc.hu

Sycowice 11 lipca 2014 roku

Burmistrz Czerwieńska

W związku z pismem GGRiOŚ.062.6.2014 z dnia 25 czerwca 2014 roku które zostało skierowane do Prezydenta Zielonej Góry i dotyczyło koncepcji budowy ścieżek rowerowych, proszę o skorygowanie przedłożonej koncepcji w ten sposób, aby ujęte w niej zostały również Sycowice.

Uzasadnienie

Zaakceptowana przez Pana koncepcja budowy ścieżek rowerowych w gminie Czerwieńsk /na Zaodrzu/ obejmuje dwie trasy; - CzerwieńskBrodyBródkiNietkowiceBędówRadnica, - Bródki – Przetocznica. Obie proponowane trasy kończą się w sąsiednich gminach Krosno Odrzańskie i Skąpe, w miejscach w których jak dotychczas nie ma ścieżek rowerowych i wymagają powrotu turysty tą samą drogą do Czerwieńska, co jest sprzeczne z podstawowa zasadą obowiązującą w turystyce: powrót do bazy powinien odbywać się inną trasą niż dojazdowa. Jakkolwiek nie można wykluczyć w przyszłości wybudowania tras rowerowych przez sąsiednie gminy do miejscowości Radnica i Skąpe, to jednak powinniśmy eksponować przede wszystkim turystyczne walory gminy Czerwieńsk. Sycowice na mapie gminy bez wątpienia stanowią atrakcję turystyczną z uwagi na Zagrodową Hodowlę Żubrów i hodowlę danieli oraz planowaną w niedalekiej przyszłości hodowlę koni arabskich. Ponadto Sycowice stanowią naturalne „wrota” do Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego z licznymi atrakcjami i możliwością jego zwiedzania przy wykorzystaniu zaprzęgów konnych. Wobec powyższego proponuję korektę ścieżek rowerowych w ten sposób, aby tworzyły one pętlę obejmującą wszystkie wsie Zaodrza. Ścieżka powinna przebiegać trasą Bródki – Przetocznica / bunkry Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego/ , następnie wzdłuż drogi wojewódzkiej 276 do Sycowic /atrakcje wymienione wyżej/, dalej drogą gruntową przez las do Będowa / droga długości około 3 km przebiega w pobliżu dworca PKP Będów/ i dalej przez Nietkowice do Bródek i Czerwieńska. Pominięcie Sycowic w planie budowy ścieżek rowerowych będzie przedmiotem omówienia w czasie najbliższego zebrania wiejskiego. Ufamy, że było ono dziełem przypadku i błąd ten zostanie niezwłocznie skorygowany, o czym proszę powiadomić mnie na piśmie.

Cezary Woch

Drukuj artykuł Drukuj artykuł

2 komentarze do artykułu “Sycowice bez ścieżki rowerowej?”

 1. Cezary

  Na fb Klubu Radnych Niezależnych możemy przeczytać następującą informację: „Podczas ostatniej sesji, przy okazji dyskusji nad porozumieniem ws. ZIT okazało się, że dwa tygodnie temu (25.06.2014r.), bez uzgodnień z Radą Miejską, Burmistrz Czerwieńska wysłał do Prezydenta Zielonej Góry pismo ws. koncepcji budowy ścieżek rowerowych w naszej gminie. Z treści pisma wynika jednoznacznie, że mieszkańcy Płotów nie mogą liczyć na wybudowanie ścieżki rowerowej, bo burmistrz nie jest zainteresowany taką ścieżką. Podobnie mieszkańcy Sycowic: tam też burmistrz nie przewiduje ścieżki rowerowej. Niestety będzie to miało swoje odzwierciedlenie w dokumentach ZIT”. Zadaję pytanie: czy o planowanych inwestycjach w gminie Czerwieńsk Radni powinni dowiadywać się przypadkowo? Czy Urząd Gminy przy planowaniu takich inwestycji bierze pod uwagę ogromną pracę wykonaną przez zwykłych ludzi – mieszkańców gminy i czy w ogóle się z nimi liczy??
  Póki co wysłaliśmy do burmistrza pismo powyższej treści. Jeśli nie będzie żadnej reakcji spełniającej nasze oczekiwania i zgodnej z logiką postępowania, podejmiemy następne kroki.

 2. Krzysiek

  Zdaje się, że burmistrz pomylił ścieżkę rowerową z trasą turystyczną. Nie trzeba być wielkim specjalistą, aby zauważyć różnice. Ścieżka rowerowa to wydzielony pas terenu (ciąg komunikacyjny) przeznaczony dla ruchu rowerowego, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi oraz oddzielona od innych dróg lub jezdni tej samej drogi konstrukcyjnie lub za pomocą urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. W praktyce spotykamy dwa typy dróg rowerowych:
  1. Droga rowerowa — część drogi publicznej, obejmuje wydzielony pas ruchu dla rowerów po obu stronach jezdni lub rzadziej kontrapasy oraz wydzielone drogi rowerowe.
  2. Droga dla rowerów — część wydzielona z dotychczasowego chodnika, nazywana też ścieżką rowerową.
  Istnieją również turystyczne trasy rowerowe – szlaki rowerowe. Szlaków rowerowych NIE NALEŻY mylić z drogą rowerową. Turystyczne trasy dla rowerów to oznakowane szlaki rowerowe, które mogą prowadzić zarówno po drogach rowerowych w mieście, po wydzielonych, osobnych drogach dla rowerów poza miastami, jak i zwykłymi drogami publicznymi lub niepublicznymi (w tym leśnymi).
  Tak więc „koncepcja” burmistrza to nic innego jak tylko turystyczne trasy rowerowe. Oczywiście przykro, że omijają one tak wartościowe dla turystów obiekty w Sycowicach i należałoby jak najszybciej ten błąd naprawić. Natychmiastowa reakcja Sołtysa zasługuje jak najbardziej na pochwałę.
  Pozwolę sobie też zauważyć, że jednoosobowa decyzja burmistrza będzie przynosić negatywne skutki dla gminy przez wiele następnych lat, bo ścieżek rowerowych jak nie ma, tak nie będzie. Nie wyobrażam sobie, aby rodzice wyrazili zgodę dzieciom na wieczorną jazdę „przez las”, nie mówiąc już o innych niebezpieczeństwach. Czy taka koncepcja burmistrza ułatwi komunikację rowerową między miejscowościami w naszej gminie? Od lat mówi się i mówi… o ścieżce rowerowej z Czerwieńska do Płot. I jak to sobie wyobraża burmistrz – wyznaczy ludziom ścieżkę przez las?! On pewnie będzie zadowolony – mieszkańcy niekoniecznie…
  Pozdrawiam mieszkańców Sycowic i całego Zaodrza!!!

Komentarz wyraża opinie wyłącznie jego autora. Redakcja portalu sycowice.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Skomentuj artykuł

Nasz serwis wykorzystuje pliki "cookie". W przypadku braku zgody prosimy opuœścić stronę lub zablokować możliwośœć zapisywania plików "cookie" w ustawieniach przeglądarki.