Drukuj artykuł Drukuj artykuł

Zagrajmy o zdrowie

Zagrajmy o zdrowie

źródło zdjęcia: Paulina Gajna

Mając na uwadze konieczność promocji zdrowego stylu życia, trzeźwości i abstynencji przez upowszechnianie wzorów i postaw prozdrowotnych oraz chcąc zachęcić dzieci do twórczej ekspresji uczuć za pomocą słowa i gestu, Publiczna Szkoła Podstawowa w Nietkowicach zorganizowała I Gminny Przegląd Teatrów Profilaktycznych. Konkurs na Małą Formę Teatralną o Charakterze Profilaktycznym pt. „Profiscena”. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął burmistrz Czerwieńska Piotr Iwanus. Nad poprawnością merytoryczną i organizacyjną czuwała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w osobie jej Przedstawiciela – Barbary Marczeni. Od momentu powstania idei przeglądu dostrzegała ona konieczność jego zaistnienia w środowisku. Po zakończaniu zmagań konkursowych stwierdziła ona: Prezentacje szkół miały na celu propagowanie wśród młodzieży trzeźwego stylu życia i uznania tego za normę. Tego typu zajęcia zachęcają do poszukiwania alternatywnych form spędzania wolnego czasu, a także uświadamiają szkodliwość i negatywne konsekwencje wynikające z uzależnień. Oprócz roli dydaktycznej, mają także wstrząsnąć młodymi osobami. Skierowanie programu właśnie do tej grupy wiekowej jest jak najbardziej zasadne, bowiem problem uzależnień dotyka już najmłodszych dzieci.

W konkursie mogły wziąć udział szkoły podstawowe wchodzące w skład Gminy Czerwieńsk oraz uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Brodach. Przystąpili oni do niego na zasadach honorowego uczestnictwa szkoły partnerskiej, podlegali jednak tym samym regułom.

Należy nadmienić, że zastosowana forma konkursowa była dość nietypowa, gdyż prezentacja spektakli miała charakter medialny, co oznaczało, że grupy teatralne nagrywały swoje występy na płytę DVD i w takiej formie przesyłały artefakty do siedziby organizatora.

Jak czytamy w regulaminie, treść pokazów przygotowanych przez grupę teatralną musiała być związana z szeroko rozumianą problematyką uzależnień, przemocy domowej lub rówieśniczej oraz promocją zdrowego stylu życia.

Oceną dziecięcych i młodzieżowych wytworów zajęło się Szanowne Jury w składzie: Jolanta Matuszkiewicz, Barbara Merczenia, Beata Przymus. Panie fachowym okiem, skrupulatnie oceniły artefakty nadesłane przez szkoły w: Nietkowie, Nietkowicach, Czerwieńsku, Brodach.

Analizując ich treść, przesłanie, poziom artystyczny oraz pomysłowość zastosowanych rozwiązań scenicznych, postanowiono przyznać miejsce pierwsze PSP w Nietkowicach. Na drugim uplasowała się szkoła z Czerwieńska. Brązowy medal zdobyła PSP w Nietkowie. Zwycięzcom szczerze gratulowała przewodnicząca Jury – Jolanta Matuszkiewicz. Dyrektor MGOK w Czerwieńsku stwierdziła: To wspaniale, że Szkoła Podstawowa w Nietkowicach, ze swoją „Profisceną”, dołączyła do szeregu fantastycznych przedsięwzięć organizowanych na terenie naszej gminy. Każdy rodzaj promocji zdrowego stylu życia jest ze wszech miar pożądany. A odpowiednio podany potencjalnemu odbiorcy, ma szansę zaistnieć w jego świadomości i przyczynić się do kształtowania postaw prozdrowotnych. Serdecznie gratuluję pomysłu, zwycięzcom wygranej, a wszystkim uczestnikom życzę kreatywności i pomysłowości w tworzeniu nowych artefaktów.

Po części konkursowej, która zapewne budziła najwięcej emocji, odbyła się część medialna. Podczas niej dokonano odsłonięcia logo konkursu oraz oczywiście zaprezentowano zwycięskie twory sceniczne. O idei przedsięwzięcia opowiedziała dyrektor szkoły w Nietkowicach – Renata Strzelecka. Wyraziła ona pragnienie, aby impreza ta stała się częścią wartościowych inicjatyw organizowanych na terenie Gminy Czerwieńsk. Zarządzająca szkołą złożyła szczególne wyrazy wdzięczności na ręce burmistrza Czerwieńska – Piotra Iwanusa – współgospodarza uroczystości i Barbary Marczeni, która objęła organizatorów pomocą logistyczną i nadzorem merytorycznym. Renata Strzelecka zakończyła swoje przemówienie słowami: Trafiliśmy na scenę! Zwycięzcom serdecznie gratuluję, choć tak naprawdę każdy, kto promuje dobre postawy zasługuje na laury i dyplomy.

Jak żartobliwie mówią „pierwsze koty za płoty”. Organizatorzy szukają nowych pomysłów udoskonalenia przedsięwzięcia, wzbogacenia go o nowe, oryginalne elementy. Wierzymy w bowiem w sukces tego, co dobre, wartościowe i prospołeczne.

Paulina Gajna

Drukuj artykuł Drukuj artykuł

Jeden komentarz do artykułu “Zagrajmy o zdrowie”

  1. Paulina Gajna

    Z sentymentem przeglądam wpisy.

Komentarz wyraża opinie wyłącznie jego autora. Redakcja portalu sycowice.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Skomentuj artykuł


6 − = jeden

Nasz serwis wykorzystuje pliki "cookie". W przypadku braku zgody prosimy opuœścić stronę lub zablokować możliwośœć zapisywania plików "cookie" w ustawieniach przeglądarki.