Drukuj artykuł Drukuj artykuł

Wspomnienia Helgi Gluck z domu Nawrocki – mieszkanki Sycowic do roku 1945

Helga Gluck

źródło zdjęcia: Helga Gluck

Z powodu ciężkich, alianckich nalotów na Berlin w 1943 roku, wyruszyłam z mamą do Sycowic. Mieszkałyśmy tam u mojego dziadka, rolnika Gustava Minke. Chodziłam do szkoły w Sycowicach około dwóch lat. Była to „dwupoziomowa szkoła”, lub inaczej składająca się z dwóch klas, 1-4 klasa i 5-8 klasa. Jedną z naszych nauczycielek była panna Schulz i jej siostra pani Albrecht, która była kobietą o pełnych kształtach. Nauczycielki były bardzo wymagające i surowe. Jadały obiady u Pana Menzela. Obie mieszkały w Krośnie/Odrą, dojeżdżając na rowerach codziennie do Sycowic. Zapamiętałam też dobrze okropnego nauczyciela z Berlina, który najprawdopodobniej nazywał się Detlow. Wielokrotnie mam go jeszcze przed oczami, bo spuszczał nam lanie... Dobrze zapamiętałam kolegów ze szkoły: Böhms Ilse, Hans Gisela, Witzlaus Adelheit. Pod koniec stycznia 1945 r. w ostatniej chwili wsiadłyśmy do pociągu, który jechał z Radnicy do Berlina. Moja mama kazała mi siedzieć podczas podróży w przepełnionym przedziale. Podróż była bardzo uciążliwa, poruszaliśmy się jeden krok w kierunku Berlina, dwa do tyłu... W normalnych warunkach podróż trwałaby kilka, wówczas jechałyśmy 12 godzin.

Helga Gluck z domu Nawrocki

Drukuj artykuł Drukuj artykuł

Jeden komentarz do artykułu “Wspomnienia Helgi Gluck z domu Nawrocki – mieszkanki Sycowic do roku 1945”

  1. Cezary

    Droga Pani Helgo!
    Kiedy wielokrotnie czytam o tym „spuszczaniu lania”, zawsze wywołuje to mnie szczere rozbawienie 🙂 . Pomimo, że się nie znamy, serdecznie Panią pozdrawiam. Jest mi Pani bardzo bliska jako była mieszkanka Sycowic.

Komentarz wyraża opinie wyłącznie jego autora. Redakcja portalu sycowice.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Skomentuj artykuł

Nasz serwis wykorzystuje pliki "cookie". W przypadku braku zgody prosimy opuœścić stronę lub zablokować możliwośœć zapisywania plików "cookie" w ustawieniach przeglądarki.