Drukuj artykuł Drukuj artykuł

Fragment wspomnień Harrego Eckerta – mieszkańca Sycowic do roku 1945, cz.2

Harry Eckert

źródło zdjęcia: Harry Eckert

Gospodarstwo mojego dziadka Gustawa Minke Mój dziadek posiadał gospodarstwo rolne o powierzchni 96 mórg, co odpowiadało 7 ha gruntów ornych, 1,5 ha łąk i około 12 ha 60-letniego lasu sosnowego. Dom o wymiarach 8,5 x 12 m wybudowany został w roku 1914, obora o wymiarach 4,5x12m powstała w 1915 roku, a stodoła o wymiarach 9,5x17,5m, w roku 1920. Krótko po wybuchu wojny został przysłany polski więzień wojenny Stanisław, jako pomocnik w gospodarstwie. Stanisław był dobrym człowiekiem, którego dobrze wspominam. Krótko przed tym jak Stanisław został zabrany, dał mi tabliczkę czekolady. Zamiast niego przyjechał Chorwat Marco. Jeździliśmy koniem i wozem na pole, gdzie sadziliśmy lub wykopywaliśmy ziemniaki. Była to praca ręczna. Babcia przynosiła nam jedzenie w koszyku, które z radością jedliśmy na polu. Po wykopkach zbieraliśmy w jednym miejscu zeschłe łęty i robiliśmy ognisko. Piekliśmy ziemniaki, które jedliśmy z masłem i solą na obiad. Chleb i ciasto piekliśmy sami w piecu, który stał za stodołą. Robiliśmy to dwa razy w tygodniu. Jeszcze jedno istotne wspomnienie o moim dziadku Minke. Pewnego wieczoru w listopadzie 1944 staliśmy z dziadkiem przy bramie i spoglądaliśmy w kierunku Nietkowic. Było cicho, tylko czasami słyszeliśmy z oddali odgłosy wojny. Dziadek umarł kilka dni później, nie był chory. Z chwilą wkroczenia Armii Czerwonej do Sycowic w dniu 30 stycznia 1945 roku, Rosjanie zastrzelili Marco uznając go za zbiega. W lutym 1945 r. w gospodarstwie były : 1 koń, 8 świń, 4 krowy, 1 byk, 2 owce, gęsi i kaczki, 1 młocarnia, 1 piła, 2 wozy konne, 1 parnik do gotowania ziemniaków dla świń, 1 maszyna do zbioru buraków.

Harry Eckert

Drukuj artykuł Drukuj artykuł

Komentarz wyraża opinie wyłącznie jego autora. Redakcja portalu sycowice.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Skomentuj artykuł

Nasz serwis wykorzystuje pliki "cookie". W przypadku braku zgody prosimy opuœścić stronę lub zablokować możliwośœć zapisywania plików "cookie" w ustawieniach przeglądarki.