Drukuj artykuł Drukuj artykuł

II PIKNIK FORTECZNY

piknik forteczny

źródło zdjęcia: Paweł Pochocki

Skansen Fortyfikacyjny Czerwieńsk powstał dzięki staraniom Sekcji Przyjaciół Fortyfikacji w Czerwieńsku. Początkowo sekcja działała przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerwieńsku, a od początku 2011roku weszła w struktury Stowarzyszenia Motorowodno-Turystycznego "Odra Czerwieńsk". Celem sekcji jest ratowanie zabytków architektury militarnej w postaci niemieckich obiektów militarnych powstałych przed II wojną światową. Dzięki podjętym działaniom udało się już uratować kilka elementów wyposażenia zdemontowanego i przygotowanego do wywiezienia przez "złomiarzy". A dzięki prowadzonym badaniom terenowym udało się znaleźć i uratować kolejnych kilkadziesiąt elementów wyposażenia. Linia Środkowej Odry (niem. Oderstellung) to zespół około 650 żelbetowych schronów bojowych, obserwacyjnych lub biernych. Zbudowane zostały w latach 1928-1939 wzdłuż lewego brzegu Odry od Wrocławia do Krosna Odrzańskiego. Umocnienia te, wraz z Międzyrzeckim Rejonem Umocnionym oraz Wałem Pomorskim, stanowiły główną linię obrony Trzeciej Rzeszy przed atakiem ze wschodu. Linia Oderstellung została przełamana na całej długości w przeciągu kilkunastu dni na początku roku 1945 przez Armię Czerwoną. Sam skansen powstał w oparciu o sześć obiektów Pozycji Odry. Są to obiekty o numerach: 763, 764, 765, 766, 767 i 770. Skansen można zwiedzić w każdą pierwszą sobotę miesiąca od 14:00 do 18:00 oraz w każdą pierwszą niedzielę miesiąca od 11:00 do 16:00, od maja do października. Dojazd od strony przeprawy promowej Brody. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy na II Piknik Forteczny organizowany w dniach 18-19 maja. To może być ciekawa wycieczka rowerowa! Szczegóły imprezy pełnej atrakcji na zamieszczonym poniżej plakacie.

Wojciech Zawada

Tagi:

Drukuj artykuł Drukuj artykuł

Komentarz wyraża opinie wyłącznie jego autora. Redakcja portalu sycowice.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Skomentuj artykuł

Nasz serwis wykorzystuje pliki "cookie". W przypadku braku zgody prosimy opuœścić stronę lub zablokować możliwośœć zapisywania plików "cookie" w ustawieniach przeglądarki.