Drukuj artykuł Drukuj artykuł

Warto inwestować w edukację finansową najmłodszych – to pewna i rentowna lokata

Warto inwestować w edukację finansową

źródło zdjęcia: sxc.hu

Czy o pieniądzach, a szczególnie o ich wydawaniu można mówić w atmosferze rozrywki i zabawy? Wielu dorosłych odpowie, że nie, szczególnie teraz, kiedy „dopadł nas kryzys”. Na szczęście nasi milusińscy są innego zdania. Pragnąć bowiem kształtować w młodych umysłach umiejętności z zakresu gospodarowania pieniędzmi, w tym także ustalania priorytetów przy ich wydawaniu czy też oszczędzaniu, Publiczna Szkoła Podstawowa w Nietkowicach przystąpiła do ogólnopolskiego Programu "Od grosika do złotówki". Wynikające z niego działania adresowane są do uczniów klas II i III szkoły podstawowej. Podczas 10 miesięcy dzieci nabywają praktyczne umiejętności gospodarowania finansami. Dzieje się to zawsze w miłej, opartej na zabawie atmosferze. Uczniowie odbywają bowiem podróż z przewodnikiem – Grosikiem po Galaktyce Finanse i Galaktyce Oszczędzanie. W czasie jej trwania zdobywają określone umiejętności – rozpoznawania pieniędzy, liczenia ich, umiejętnego wydawania lub zyskownego oszczędzania. Poznają zatem podstawy edukacji finansowej. Każdy z adeptów tej niełatwej sztuki otrzymuje własny „Dziennik podróży”, w którym dokumentuje realizację poszczególnych zadań. Należy nadmienić, iż poziom materiałów przygotowanych przez twórców projektu jest imponujący. Wdrażanie programu stanowi także okazję do podejmowania przez rodziców i nauczycieli skorelowanych działań w zakresie edukacji finansowej najmłodszych. Uczniowie wracają do domu i proszą opiekunów o rozmowę na temat związany z treścią zajęć, umieszczony dodatkowo na otrzymanej naklejce. W ten sposób obalony ma zostać dość powszechnie występujący mit, że o finansach rozmawiać nie wypada. W roku szkolnym 2012/2013 kontynuowano cykl galaktycznych podróży. Wrzesień poświęcono „Grosikowym wspomnieniom”, a październikowa „Galaktyka Oszczędzania” pokazała milusińskim, czym jest oszczędzanie w praktyce, z czego warto zrezygnować, aby świnka – skarbonka nie była wciąż pusta. W czasie trwania kursu dzieci posługiwały się takimi pojęciami jak: waluta, awers, rewers, budżet domowy, deficyt, lokata terminowa, karta płatnicza. Zgłębianiu wiedzy finansowej towarzyszyła piosenka „Od grosika do złotówki” Podsumowanie programu nastąpi podczas imprezy „Grosikowe wędrówki” (05.12.2012 r.). Zostaną na nią zaproszeni rodzice oraz uczniowie. Zabawy, gry i konkursy poprowadzi wolontariuszka Luiza Streit – Gwóźdź. Nawiązując do tytułu artykułu, warto przytoczyć polskie przysłowie „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Im szybciej nauczymy młode osoby umiejętnego gospodarowania pieniędzmi, tym większą mamy szansę na to, że wyrosną oni na mądrych, przedsiębiorczych konsumentów.

Lucyna Gwardiak, Paulina Gajna

Tagi:

Drukuj artykuł Drukuj artykuł

Komentarz wyraża opinie wyłącznie jego autora. Redakcja portalu sycowice.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Skomentuj artykuł

Nasz serwis wykorzystuje pliki "cookie". W przypadku braku zgody prosimy opuœścić stronę lub zablokować możliwośœć zapisywania plików "cookie" w ustawieniach przeglądarki.