Drukuj artykuł Drukuj artykuł

Piknik „u żubrów”

Instytut Ekologii Stosowanej

źródło zdjęcia: Cezary Woch

W dniu 24 czerwca 2012 roku przy zagrodzie dla żubrów w Sycowicach, Instytut Ekologii Stosowanej ze Skórzyna zorganizował dla mieszkańców Sycowic piknik pod dosłownym hasłem „dobrze posiedzieć przy żubrze”. Zaznaczyć należy, że hasło to nie miało nic wspólnego z treściami reklam kampanii piwowarskich. W pogodne niedzielne popołudnie na spotkanie z żubrami przybyła rekordowa liczba mieszkańców Sycowic ciekawych bliskiego spotkania z brodatymi przybyszami. Żubry dopisały, bo okazało się, że odpoczywały w pobliskich trzcinowiskach tuż, tuż za specjalnie na tą okoliczność przygotowaną wiatą. Ich widok nie był już sensacją dla mieszkańców Sycowic, ponieważ praktycznie każdy z nich widział wcześniej całą piątkę w czasie wylegiwania się na otwartej przestrzeni i zażywania kąpieli piaskowych i słonecznych. Żubry dostojnie wyszły z trzcinowisk i odwiedziły na chwilę swoją „stołówkę”, by następnie spokojnie udać się w sobie tylko znanym kierunku, zupełnie nie przejmując się zgromadzonymi gośćmi. Dyrektor Instytutu Pan Wojciech Halicki zwrócił się do Sycowian z podziękowaniem za życzliwe przyjęcie pomysłu utworzenia zagrody hodowlanej i podkreślił, że będzie ona mieć duże znaczenie w programie restytucji, czyli przywróceniu przyrodzie zagrożonego gatunku. Zaznaczył również, że żubry pomimo swojej ogromnej masy nie są zwierzętami agresywnymi i z ich strony ludziom nie zagraża żadne niebezpieczeństwo. Poinformował także, że zagroda hodowlana nie jest aktualnie przygotowana do przyjmowania większej ilości zwiedzających gości i będzie to możliwe najprawdopodobniej w następnym roku. W odpowiedzi na to Sołtys Sycowic Pan Cezary Woch bardzo serdecznie podziękował Panu Dyrektorowi i wszystkim pracownikom Instytutu za przygotowanie dzisiejszego spotkania. Podkreślił, że Sycowianie są dumni i zaszczyceni faktem , iż na sycowickiej ziemi znalazły swoje miejsce tak piękne i wręcz unikalne zwierzęta, a dzisiejsze spotkanie wyzwoli nowe pokłady dobrej energii dla idei restytucji żubrów. Poinformował również, że na świecie żyje ponad 4300 żubrów, w Polsce ponad 1200, a w Sycowicach 5 /jak na razie… / i, że żubry w dalszym ciągu są wpisane do Czerwonej Księgi gatunków zagrożonych wyginięciem , a także o tym, że granicą bezpieczeństwa gatunku jest ilość 10 tysięcy osobników. Po tych krótkich wystąpieniach Pan Dyrektor Wojciech Halicki zaprosił gości na grochówkę, bigos, kiełbaski , ciasto i napoje. Spotkanie trwało przez kilka godzin przy miłych rozmowach i podglądaniu żubrów. Młode mieszkanki Sycowic jeszcze raz podziękowały Panu Dyrektorowi za życzliwość i przygotowanie spotkania z życzeniami sukcesów w realizacji zakładanych celów.

Cezary Woch

Drukuj artykuł Drukuj artykuł

2 komentarze do artykułu “Piknik „u żubrów””

  1. Grzegorz

    Artykuł w Gazecie Lubuskiej

  2. Sławek S.

    Ciekawy jestem jak Żubry znoszą zimę, czy trzeba je dokarmiać i czy się zaaklimatyzowały?

Komentarz wyraża opinie wyłącznie jego autora. Redakcja portalu sycowice.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Skomentuj artykuł

Nasz serwis wykorzystuje pliki "cookie". W przypadku braku zgody prosimy opuœścić stronę lub zablokować możliwośœć zapisywania plików "cookie" w ustawieniach przeglądarki.