Drukuj artykuł Drukuj artykuł

Absolutorium budżetowe dla burmistrza Czerwieńska za 2011 rok

Absolutorium budżetowe

źródło zdjęcia: sxc.hu

27 czerwca 2012 roku odbędzie się w Czerwieńsku kolejna sesja Rady Miasta, na której odbędą się, między innymi, dwa głosowania nad uchwałami dotyczącymi: 1. zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za 2011 rok. 2. udzielenia Burmistrzowi Czerwieńska absolutorium za rok 2011. Instytucja „absolutorium budżetowego” dla wójta (burmistrza) gminy, czy też prezydenta miasta jest pewnego rodzaju wyrazem udzielenia zaufania dotychczasowemu włodarzowi - tak według mnie należałoby to rozumieć; definicja za wikipedią to: „akt prawny dokonany przez radnych, oznaczający stwierdzenie prawidłowości działania finansowego organu wykonawczego”, jakim w naszym przypadku jest burmistrz. Piszę o tym dlatego, że wśród prawników są wątpliwości co do instytucji samorządowego absolutorium; patrz np. na : Czy instytucja samorządowego absolutorium powinna być zniesiona? Ale, respektując prawo, jako radny gminy Czerwieńsk zajmuję następujące stanowisko: Głosując nad absolutorium skorzystam z prawa „wstrzymania się od głosu”, ponieważ: 1) głównie z powodu, moim zdaniem, niezrównoważonego rozwoju gminy Czerwieńsk, przez nie realizowanie art.7 ustawy o samorządzie gminnym – chodzi o nie realizowanie kanalizacji na Zaodrzu, a zadanie to pozostaje jedynie obietnicą wyborczą od co najmniej 2002 roku; 2) brak przedłożenia Radzie Miejskiej, chociaż pod dyskusję, propozycji podatku rolnego na 2012 rok, co skutkowało zatwierdzeniem najwyższej stawki bez konsultacji z radnymi 3)brak było jasnego stanowiska Pana Burmistrza w sprawie podstaw prawnych pobierania przez Pomak kwoty 1300 zł za przyłącze do sieci kanalizacyjnej – patrz moją interpelację z dnia 17.01.2012 i odpowiedź Urzędu z dnia 27.01.2012 na stronie laskiodrzanskie.pl Będę natomiast głosował za przyjęciem sprawozdania z wykonania budżetu i zatwierdzeniem sprawozdania finansowego, ponieważ dochody i wydatki budżetu w miarę się równoważą ( realizacja dochodów= 97%, a wydatków= 93%) a co też ważne, zmalał wyraźnie deficyt budżetowy, chociaż kosztem mniejszych wydatków. Przypominam, że sesja rozpoczyna się o godz.10 w Ratuszu i ma oczywiście otwarty charakter, dlatego wszystkich chętnych zapraszamy do obserwacji obrad oraz do zabierania głosu - również na Tej wspaniałej sycowickiej stronce! Porządek obrad sesji tu

Marek Abramowicz

Tagi:

Drukuj artykuł Drukuj artykuł

3 komentarze do artykułu “Absolutorium budżetowe dla burmistrza Czerwieńska za 2011 rok”

  1. Ania

    Panie Marku, zamiast ciągle narzekać, warto naśladować działania Sołtysa i zarazem Radnego Gminy Czerwieńsk – Pana Cezarego Wocha.

  2. Marek

    Droga Aniu, w 100 % zgadzam się z Tobą co do wspaniałej działalności Cezarego, rozumiem również Twoje stanowisko, co do mojego „narzekania”. Ale, proszę zważ, iż radny powinien również krytycznie spojrzeć na działalność organu wykonawczego, bo inaczej nasi włodarze za szybko obrastaliby w piórka – a jeżeli jesteś „tutejsza”, to chyba zgadzasz się, że na naszym Zaodrzu w ostatnich 22 latach władza zrobiła bardzo mało- nazywa się to „niezrównoważonym rozwojem gminy” i będę to wytykał, dopóki taka polityka, nie tylko gminy, się nie zmieni. Co do kanalizacji naszego Zaodrza, to wypada wspomnieć, że w tym roku muszą! ruszyć jakiekolwiek prace, aby dotychczasowe przygotowania nie poszły na marne – Cezary, jako członek Komisji Technicznej, na pewno więcej napisze na ten temat… a przy okazji miłych, radosnych wakacji!!

  3. Cezary

    Kanalizacja Zaodrza to nie jest taki sobie problem który można rozwiązać „z marszu”. To jedna z najpotężniejszych i najdroższych inwestycji którym musi sprostać Gmina. Pomijam tu wątek podniesiony przez Marka, a dotyczący niezrównoważonego rozwoju Gminy z którym również się utożsamiam, ale nie zmienia to postaci rzeczy. Przedsięwzięcie to praktyczne przekracza możliwości finansowe naszej Gminy, dlatego też nastąpiła fuzja przedsięwzięcia z Gminą Sulechów która jest od naszej 2,5 razy większa jeśli chodzi i ilość zamieszkujących osób. Okazało się jednak, że i to jest za mało, aby uzyskać dofinansowanie unijne, na przykład nie jest spełniony warunek 120 odbiorców na kilometr sieci i wyciąganie w tej sytuacji ręki po dotacje unijne jest bezcelowe. Gmina Sulechów pomimo, że większa od naszej, powiedziała wprost: nie damy rady! No i powstał problem co robić? Dosłownie w najbliższym czasie Sulechów powie „ostatnie słowo”, albo się pozbierają albo nie. Raczej to drugie. Wtedy rozważany jest wariant drugi, całkowitego odłączenie się od Sulechowa i realizowanie inwestycji w ramach tylko naszej Gminy, a skoro tak to nakłady automatycznie wzrosną. Manewr będzie polegać na przejściu kolektorem kanalizacyjnym pod Odrą i rozbudowę oczyszczalni w Dobrzęcinie. Myślano też o doprowadzeniu ścieków do oczyszczalni w Czerwieńsku, ale koszty byłyby znacznie większe. W tej sytuacji Rada Miejska i Burmistrz ma niezłą zagrychę aby sprostać wymogom finansowym. Według bardzo wstępnych kalkulacji jest szansa, że damy radę, ale nie może być żadnej rozrzutności przy jakichkolwiek innych inwestycjach. W tym świetle, żądanie i oczekiwanie dotyczące budowy stołówki przy szkole w Nietkowicach z ekonomicznego punktu widzenia, a także jakiegoś zdrowego gospodarskiego rozsądku jest więcej niż nieuzasadnione. Priorytetem teraz jest kanalizacja Zaodrza i należy cenić tych którzy podejmują się takiego wyzwania. Pierwsze prace będą rozpoczęte jeszcze w tym roku.

Komentarz wyraża opinie wyłącznie jego autora. Redakcja portalu sycowice.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Skomentuj artykuł

Nasz serwis wykorzystuje pliki "cookie". W przypadku braku zgody prosimy opuœścić stronę lub zablokować możliwośœć zapisywania plików "cookie" w ustawieniach przeglądarki.