Drukuj artykuł Drukuj artykuł

Żubry coraz bliżej!

Żubry Sycowice

źródło zdjęcia: Cezary Woch

W dniu 28 marca br. miał miejsce odbiór zagrody dla sycowickich żubrów. Członkowie specjalnej komisji dokładnie sprawdzili elementy ogrodzenia, specjalne zabezpieczenia gwarantujące bezpieczeństwo żubrów i zwiedzających, budowę paśników, wodopojów, wiat, kwater adaptacyjnych itp. . Lustracja wypadła bez zastrzeżeń, co daje zielone światło dla sprowadzenia żubrów.

W osobistej rozmowie z Panią prof. Wandą Olech dowiedziałem się, że żubry dla Sycowic są już wytypowane i znane z „imienia i nazwiska”. Będą pochodzić z Pokazowej Hodowli Zagrodowej w Pszczynie

.

Historia żubrów w lasach pszczyńskich sięga 1865 roku, kiedy to książę pszczyński Jan Henryk XI Hochberg wymienił z Aleksandrem II carem rosyjskim 20 jeleni schwytanych w lasach pszczyńskich, na 4 żubry białowieskie przewiezione pociągiem do dwu hektarowej zagrody zlokalizowanej w pszczyńskich ostępach.

Od tamtej pory historia pszczyńskich żubrów była taka jak historia ludzi zamieszkujących tą ziemię. Nie brakowało dramatycznych chwil i tragicznych momentów ocierających się o zupełną zagładę tego gatunku, a wszystko to powodowały wojny i powstania.

Obecnie żubry żyją w doskonałych warunkach w siedmiuset hektarowej ogrodzonej metalową siatką Pokazowej Zagrodzie Hodowlanej. Wytypowanie pszczyńskich żubrów do dalszej hodowli w Sycowicach, jest wielkim zobowiązaniem i udzieleniem kredytu zaufania skierowanego do miejscowej ludności która powinna stworzyć im jak najlepsze warunki spokojnej egzystencji. Mam nadzieję, że mieszkańcy zarówno Sycowic jak i okolicznych miejscowości docenią fakt tego wyróżnienia.

Żubry przybędą wkrótce i będą ozdobą nie tylko naszej wsi, powiatu i województwa, ale również naszą wizytówką z której powinniśmy być dumni. Cóż więcej powiedzieć, z niecierpliwością czekamy na brodatych gości… .

Cezary Woch

Drukuj artykuł Drukuj artykuł

10 Komentarze(y) do artykułu “Żubry coraz bliżej!”

 1. Grzegorz

  Ku przestrodze ;)

 2. Cezary

  Dobrze, że zamieściłeś ten film. Jedno jest pewne: żubry nie są niebezpieczne! Niebezpieczni, bez wyobraźni i skrajnie głupi są niektórzy ludzie, chociażby tacy jakich widzimy na prezentowanym filmie.

 3. Stokrotka

  Głupota ludzka nie zna granic.

 4. Artur

  Jeśli za blisko podejdziesz go koguta, to też potrafi dziobnąć.

 5. sąsiad

  Z burmistrzem też nie poigrasz bo cię weżmie na rogi.

 6. Cezary

  Spoko! ;) . Kto nie szanuje przeciwnika ten przegrywa…. :) .

 7. sąsiad

  Nie wątpię . Trafiła kosa na kamień :)
  A gdyby co , to jeszcze żubrem popędzić ;

 8. Grzegorz

  A propos koguta ;)

  żubry

 9. Marek

  Witaj Cezary, witajcie buszujący w sieci; mam nadzieję, że Ta Hodowla Żubrów zmieni oblicze Zaodrza; to co urzędnicy w pocie czoła nie mogli zmienić przez ostatnie 22 lata na zaniedbanym, tak naprawdę, obszarze, sołtys Sycowic potrafił wcielić swoje idee w życie w ciągu około 4lat! Mało tego, Naczelny Urzędnik Gminny, zbiera laury – (http://www.bip.czerwiensk.pl/), a to za mistrzowską gminę ( ciekawe za co?= pewnie za „całokształt”), a to za Fair Play! boję się czy przypadkiem (a nawet nieprzypadkowo!)ktoś nie zacznie rzucać kłod…,obym się mylił! też jestem optymistą i chociaż szczerymi życzeniami jak najszybszego zasiedlenia Zagrody Sycowickiej tymi wspaniałymi zwierzętami wspieram Cezarego; przecież będzie to wydarzenie na skale najmniej wojewódzką!

 10. gosc

  Głupa do kwadratu.Każde zwierze jak by zobaczyło takiego warjata to by mu skopało 4 litery.

  Zubry to wspaniałe zwierzęta .

  Trzeba czasu zeby wyrażać swoje osondy na temat ich sprowadzenie .
  Ja jestem za .

Komentarz wyraża opinie wyłącznie jego autora. Redakcja portalu sycowice.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Skomentuj artykuł


5 × = pięć

Nasz serwis wykorzystuje pliki "cookie". W przypadku braku zgody prosimy opuœścić stronę lub zablokować możliwośœć zapisywania plików "cookie" w ustawieniach przeglądarki.