Podziel się! opowiadania historyczne życie na wsi wieś

Drukuj artykuł Drukuj artykuł

Do szopy hej Współcześni, do szopy, bo tam cud!

fundusze unijne

źródło zdjęcia: Paulina A. Gajna

Gdyby Chrystus narodził się dzisiaj – w XXI wieku, czy my współcześni, kochający wszystko to, co monumentalne i głośne, potrafilibyśmy rozpoznać w małym dziecku kwilącym na sianie Zbawiciela? Pytanie to zadali organizatorzy Spotkania Opłatkowego, które odbyło się 15.12.2011 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Nietkowicach.

Do rozbudowanej, powiększonej o salę gimnastyczną, boiska sportowe oraz pięć gabinetów dydaktycznych placówki przybyli znakomici goście. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in. lubuski kurator oświaty – Roman Sondej, dyrektor Wydziału Diagnoz, Analiz i Strategii Edukacyjnej – Ewa Rawa, ksiądz proboszcz Andrzej Drutel, sołtysi okolicznych miejscowości: Cezary Woch, Ryszard Przygocki, Stanisław Konieczny, dyrektorzy szkół: Sławomir Klementowski, Magdalena Grysiewicz, Beata Kłos – Wygas. Zaproszenie przyjął także prezes zarządu firmy POMAK z Czerwieńska – Tomasz Frąckowiak.

Szanownych gości przywitała dyrektor szkoły Renata Strzelecka. W swoim inicjującym uroczystość przemówieniu podkreśliła ona, że koniec roku i początek nowego to okazja do tego, by podsumować to wszystko, co już się wydarzyło i zastanowić się nad tym, czym warto zająć się w nadchodzącym czasie. Audytorium zostało zatem zapoznane z tym, czego dokonano w PSP w Nietkowicach.

Prelegentka nadmieniła także, iż: od roku szkolnego 2010/2011 szkoła uczestniczy w gminnym projekcie pt. Szybciej, dalej i w górę. Dzięki temu mamy możliwość współpracy z kilkoma świetnymi specjalistami. Dzieci zaś, ku ich ogromnej radości, mogą brać udział w wielu wycieczkach. Odwiedzono już między innymi: Poznań, Berlin, Karpacz, Zieloną Górę, Szklarską Porębę. Nasi milusińscy w ogromnych emocjach oczekują ferii zimowych, aby wyruszyć do Zakopanego lub uczyć się języków obcych w Zielonej Górze. Dodała również, że z grono pedagogiczne może korzystać z ogromnego doświadczenia autorów projektu. Jest to szczególnie cenne, gdyż trzyosobowy zespół, w skład którego wchodzą dyrektor szkoły oraz dwie nauczycielki uczestniczą w projekcie pt. Rozwój Kadry Oświaty. Grupa ta uczy się więc, jak poprawnie skonstruować wniosek aplikacyjny, pozyskać i odpowiednio zagospodarować fundusze unijne.

Na temat udziału szkół w gminnym projekcie: Szybciej, dalej i w górę wypowiedział się także współgospodarz uroczystości burmistrz Czerwieńska Piotr Iwanus. Podkreślił on, iż projekt ten stanowi bardzo istotny element w rozwoju placówek oświatowych. Uczniowie nie tylko mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania na pozalekcyjnych zajęciach, ale także mają coraz lepsze warunki pracy. Burmistrz wyraził nadzieję, że pojawi się nowa edycja przedsięwzięcia. Rzecz w tym, aby rozwijać w młodych umysłach tak pożądane dziś cechy.

Młodzi, zdolni i przedsiębiorczy uczniowie otrzymali z rąk lubuskiego kuratora oświaty korespondujące z tą ideą prezenty. Stanowiły je pomoce dydaktyczne. Podczas spotkania nie zabrakło więc podsumowań, refleksji, słów uznania i zachęty. Pięknie wydana Inwokacja Pana Tadeusza A. Mickiewicza stanowić ma źródło literackich i językowych inspiracji.

Należy nadmienić, iż grudniowa uroczystość odbywająca się w Nietkowicach miała charakter trójdzielny. W drugiej części spotkania zgromadzeni mieli okazję obejrzeć krótkie przedstawienie teatralne pt. Z życia Świętej Rodziny. Jego osnowę stanowiły kolędy. Na ich kanwie powstał oryginalny i miejscami zaskakujący scenariusz.

Podobnie jak 2000 lat temu Chrystus narodził się w ubogiej stajni. Jego rodzinie odmówiono jednak miejsca w gospodzie (hotelu) z powodu tego, iż za sprawą trwania mistrzostw w piłce nożnej Euro 2012 wszystkie pokoje były zajęte przez kibiców. Warto dodać, że zarówno Józef, jak i jego małżonka posiadali współczesne stroje. Wizytę dzieciątku złożyło czterech rolników powracających z dyskoteki w pubie. Pokłon królowi oddali natomiast przedstawiciele trzech mocarstw. Wszystko to odbyło się przed kamerami telewizyjnymi i aparatami szukających sensacji dziennikarzy.

Przyjmując tę konwencję jasełek, autorki scenariusza – Wiesława Kucharczyk i Paulina Gajna, pragnęły, aby widzowie odpowiedzieli sobie na dwa istotne pytania. Czy my – współcześni potrafilibyśmy widzieć w małym dziecku kwilącym na sianie Zbawcę? Czy jeszcze umiemy w tym, co małe i ciche odnajdywać zalążki wielkości?

Refleksji na ten temat mogli się oddać goście podczas „wigilijnej uczty”. Przy pięknie udekorowanym stole, wsłuchując się w melodię i słowa znanych kolęd mistrzowsko wykonywanych przez chór Cantemus Domino trwały dyskusja nad tym, co materialne i duchowe, nad sacrum i profanum. Warto jeszcze raz powtórzyć słowa wypowiedziane przez prowadzącą grudniową uroczystość. My wpatrzeni, zasłuchani, tak współcześni aż do granic. Obok szopy zamyśleni, ocieramy łzę. Uczennica zaś dodała: w pewną zimową noc rozbłysła gwiazda i zmienił się świat.

Paulina A. Gajna

Tagi:

Podziel się! opowiadania historyczne wojna Sycowice

Drukuj artykuł Drukuj artykuł

17 Komentarze(y) do artykułu “Do szopy hej Współcześni, do szopy, bo tam cud!”

 1. mic

  Czy organizatorzy zapomnieli zaprosić radnego z Nietkowic ?

 2. autorka

  Wszyscy radni zostali zaproszeni.

 3. mic

  A czy mile widziani ?

 4. Cezary

  Wszyscy byli mile widziani… :) . Prawdziwym powodem nieobecności Radnego Marka Abramowicza było jego pilne uczestniczenie w obradach jednej z Komisji przed zatwierdzeniem budżetu. Wobec powyższego w spotkaniu uczestniczyło 50% Zaodrzańskich Radnych :) .

 5. mic

  Tiepier wsio paniatno :-)

 6. nikodem dyzma

  Autorce – polonistce, nauczycielce raczej nie wypada popełniać błędów w nazwiskach zaproszonych osób ( mam tu na myśli nazwisko sołtysa Będowa). To raz. Dwa: z jakich funduszy zostało zorganizowane „Spotkanie Opłatkowe?” Czyżby kolejne, odgórne zalecenie p. dyrektor, aby to nauczyciele ufundowali część specjałów? Niech tylko któryś spróbuje się wyłamać…

 7. Administrator

  nikodemie, dziękuję za znalezienie błędu (został poprawiony). W nagrodę proponuję Ci możliwość umieszczenia swojego artykułu na stronie sycowice.net na dowolny temat. Więcej informacji tutaj.

 8. autorka

  Za popełniony błąd w nazwisku przepraszam.

 9. czytelnik

  Nie myli się tylko ten, kto nic nie robi!

 10. Cezary

  I bardzo słuszna sentencja Czytelnika. Pani Paulino, proszę nie mieć, żadnych wyrzutów. Błędy rzecz ludzka /oby tylko takie… :) .
  Krytykować łatwo, napisać coś sensownego, nie łatwo. Czekamy na artykuł Dyzmy i jak znam życie, nikt go tu nie uświadczy… ;) .

 11. autorka

  Dziękuję. Kolejne dwa powstają.

 12. nikodem d

  Niezły artykuł to mogę wysmarować dla Gazety Lubuskiej o tym, co się w tej szkole wyprawia. A więc za kto ufundował to spotkanie???

 13. czytelnik

  To smaruj do Gazety Lubuskiej!!!

 14. Cezary

  Nikodemie Dyzmo, przenieś się z tymi uwagami na Sycowice lub Nietkowice – Ziemia Lubuska, lub na forum Gazety Lubuskiej, tam jest właściwy poziom i miejsce dla tego rodzaju wpisów. Możesz dalej czynić to anonimowo i Anonimy będą to czytać. Zechciej zrozumieć, że Twoje prowokacyjne wpisy obrażają wielu zacnych ludzi którzy zagościli na łamach sycowice.net. Nie chcemy i nie oczekujemy polemiki na takim poziomie. A tak na marginesie: jeśli stwierdziłeś poważne nieprawidłowości w tej szkole, to właściwym miejscem do złożenia zawiadomienia o przestępstwie jest Prokuratura. Bacz jednak na to, że muszą zaistnieć autentyczne powody, bo odpowiesz z artykułu 233, 234 i 238 kk i po co „Ciebie to” ? ;) . Bacz również na to, że jeśli wiesz, a nie powiesz, to też odpowiesz… .

 15. nikoś

  Czyli na tym forum można pisać jedynie pochlebne rzeczy. Szkoda słów i mojego czasu…

 16. czytelnik

  Każda twoja kolejna wypowiedź jest mniej wartościowa od poprzedniej, a masz o sobie mniemanie reportera Gazety Lubuskiej? Żal…
  Miałeś słabe oceny w podstawówce, że masz takie zastrzeżenia do tej szkoły?
  Z wielką niecierpliwością czekam na potok twoich słów!

 17. Cezary

  Pochlebstw nikomu nie potrzeba. Potrzebne są mądre słowa i mądre, twórcze teksty i takich oczekujemy. W rzeczy samej: zastosuj się do mojej wcześniejszej propozycji. Z takiego „tfurcy” skorzystają inne, mniej ambitne fora.

Skomentuj artykuł

© sycowice.net, 2012 - polska wieś, życie na wsi, wojenne opowiadania historyczne