Drukuj artykuł Drukuj artykuł

Interpelacje, interpelacje…

promy

źródło zdjęcia: wikipedia.org

Po raz pierwszy prezentujemy czytelnikom sycowice.net interpelacje Radnego po to, aby przybliżyć zakres podejmowanych problemów dotyczących Zaodrza. Nie jest to cała paleta spraw prezentowanych przez Zaodrzańskich Radnych na Komisjach czy sesjach Rady Miejskiej w Czerwieńsku, lecz jedynie takie małe zerknięcie przez przysłowiową „ dziurkę od klucza” na „kuchnię Radnego”. Mam nadzieję, że zachęci ono do zgłaszania Radnym istotnych dla nas wszystkich spraw do rozwiązania. Poniższe interpelacje będą wygłoszone na czerwcowej sesji Rady Miejskiej i na każdą z nich Radny dostanie pisemną odpowiedź.

Cezary Woch

Sycowice 29.06.2011 rok

Cezary Woch Sycowice 15/5 66-100 Sulechów 1

Burmistrz Czerwieńska

Interpelacja Radnego nr 1/06/2011

Nasza Gmina zgodnie ze swoimi założeniami powinna mieć charakter turystyczny, tymczasem we wszystkich wsiach Zaodrza brakuje:
 • tablic umieszczonych przy wjeździe po obu stronach wsi z napisami, przykładowo: „Witamy w Dolinie Odry, zapraszamy do pobytu odpowiednio w: Sycowicach, Będowie, Nietkowicach czy Bródkach”,
 • tablic poglądowych umieszczonych w centrach wsi z opisem miejscowości i okolicy, z odniesieniem się do historii, zabytków i miejscowych atrakcji,
 • brakuje oznakowań tras turystycznych łączących wsie np.: ze ścieżkami Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego, z południowymi fragmentami międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, czy ciekawostkami turystycznymi w sąsiednich gminach,
 • nie ma folderów promujących wsie, nie ma pocztówek /również w języku niemieckim/, brakuje mapek turystycznych wsi i okolicy.
Niedostatki te hamują napływ turystów, co przekłada się między innymi na brak zainteresowania mieszkańców Zaodrza budową bazy turystycznej i agroturystycznej. Kto i z jakich środków powinien uzupełnić te zaniedbania?

Cezary Woch Radny

   

Sycowice 29.06.2011 rok

Cezary Woch Sycowice 15/5 66-100 Sulechów 1

Burmistrz Czerwieńska

Interpelacja Radnego nr 2/06/2011

Od kilku tygodni w Brodach i Pomorsku kursują długo oczekiwane, nowe promy. Niestety, nie spełniają one oczekiwań pasażerów i obsługi z uwagi na wady konstrukcyjne uniemożliwiające swobodne nimi manewrowanie. Są wolne i z trudnością odrywają się od nabrzeża, nie są w stanie pokonać siły wiatru, co wyeliminuje je z żeglugi w przez wiele dni w roku. Zasadniczym ograniczeniem jest sztywne umocowanie śruby napędzającej, co w sytuacji małego obciążenia, a co za tym idzie małego zanurzenia promu, uniemożliwia właściwe wykorzystanie napędu mechanicznego. Należy zaznaczyć, że przy pełnym obciążeniu co zdarza się rzadko, prom zanurza się około 15-20 cm niżej, co gwarantuje właściwą pracę śruby napędzającej. Z uwagi na to, że promy te powinny służyć nam przez wiele lat, należy dokonać pilnych przeróbek polegających na elastycznym zawieszeniu śruby, co umożliwiłoby załodze promu /w zależności od potrzeb/, opuszczanie jej niżej na około 15-20 cm. Powyższa i niewątpliwie konieczna modernizacja  zagwarantowałaby pełne wykorzystanie mocy silnika i sprawną organizację przepraw.

Cezary Woch Radny

 

Sycowice 29.06.2011 rok

Cezary Woch Sycowice 15/5 66-100 Sulechów 1

Burmistrz Czerwieńska

Interpelacja Radnego nr 3/06/2011

W Sycowicach wśród zwartej zabudowy wsi znajduje się wiele starych drzew, między innymi trzy stare dęby:
 • jeden z nich,  będący w doskonałym stanie zdrowotnym, o obwodzie w pierśnicy ponad 450 cm, znajduje się przy posesji Państwa Stachowiczów . Dąb ten powinien być uznany za pomnik przyrody.
 • dwa następne znajdują się tuż przy wejściu do kościoła i przy skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej z drogą na Grabin. Oba są bardzo leciwe, z licznymi grubymi i uschniętymi konarami. Zachodzi niebezpieczeństwo samoistnego łamania się suchych gałęzi i ich upadku na przechodzących ludzi. Należy pilnie dokonać obcięcia obumarłych konarów.
 • linie energetyczne na terenie wsi przebiegają wśród licznych gałęzi dotykając je, co stwarza znaczne prawdopodobieństwo porażenia prądem elektrycznym przypadkowych osób szczególnie w czasie opadów deszczu. Zgłoszenia w tej sprawie w Zakładzie Energetycznym w Świebodzinie nie dają żadnego rezultatu. Wskazana jest pilna interwencja Urzędu Gminy.

Cezary Woch Radny

 

Sycowice 29.06.2011 rok

Cezary Woch Sycowice 15/5 66-100 Sulechów 1

Burmistrz Czerwieńska

Interpelacja Radnego nr 4/06/2011

Na zakręcie drogi wojewódzkiej w Sycowicach, po przeciwnej stronie Placu za Lustrem, znajduje się posesja Pani Napierałowej. Drewniane zabudowania posesji zlokalizowane są w bezpośredniej bliskości jezdni, a przed nimi rosną jeszcze liczne zakrzaczenia wplatające się w stary drewniany płot graniczący zaledwie kilkadziesiąt centymetrów od skraju jezdni. Powyższa sytuacja powoduje znaczne ograniczenie widoczności na łuku drogi, co stwarza realne niebezpieczeństwo dla kierowców przejeżdżających samochodów i pieszych przemieszczających się bardzo wąskim poboczem. Otrzymałem w tej sprawie bardzo wiele zgłoszeń od mieszkańców i kierowców. Należy rozważyć wycięcie zakrzaczeń do linii drewnianych zabudowań, rozebranie części drewnianego płotu i w to miejsce założenie siatki ogrodowej co znacznie zwiększyłoby widoczność i poprawiło bezpieczeństwo przejeżdżających samochodów i przechodzących pieszych. Z uwagi na sytuację materialną właścicielki nieruchomości, koszty zmiany ogrodzenia powinien ponieść Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Cezary Woch Radny

 

Tagi:

Drukuj artykuł Drukuj artykuł

2 komentarze do artykułu “Interpelacje, interpelacje…”

 1. Cezary Woch

  Z satysfakcją informuję, że w dniu dzisiejszym został zatwierdzony przez Radę Miejską w Czerwieńsku Plan Odnowy Wsi Sycowice.

 2. Cezary Woch

  Nie trzeba było długo czekać. W sobotę po południu w miejscu które opisane jest w interpelacji nr 4 doszło do zdarzenia w którym tylko cudem nie zginęli ludzie i koń.

Komentarz wyraża opinie wyłącznie jego autora. Redakcja portalu sycowice.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Skomentuj artykuł

Nasz serwis wykorzystuje pliki "cookie". W przypadku braku zgody prosimy opuœścić stronę lub zablokować możliwośœć zapisywania plików "cookie" w ustawieniach przeglądarki.