Drukuj artykuł Drukuj artykuł

Co nowego w Sycowicach?

Parking

źródło zdjęcia: Cezary Woch

Zgodnie z ustaleniami poczynionymi na spotkaniu Rady Sołeckiej z przedstawicielem Dyrekcji Dróg Wojewódzkich które miało miejsce przed Dyżurem Radnego w dniu 12 maja, rozpoczęto dodatkowe prace przy naprawie drogi wojewódzkiej które nie były planowane w bieżącym harmonogramie wykonywanych napraw.

Do gruntownej naprawy wytypowano trzy odcinki drogi: przy wjeździe do Sycowic od strony Krosna Odrzańskiego, w centrum i przy wyjeździe na Przetocznicę. Jest jeszcze co najmniej ze dwa niedługie odcinki wymagające pilnej naprawy, niestety pominięte z uwagi na brak środków finansowych. Podejmę jednak działania zmierzające do remontu i tych odcinków.

Ustalone zostało, że uzupełnione zostaną asfaltem ubytki drogi lokalnej przy zakończeniach zieleńca położonego w centrum wsi. Miejsca te prezentujemy na załączonych zdjęciach.

Ponad wszelką wątpliwość wykonany zostanie chodnik od Antoniego Klimko do drogi dojazdowej przy wschodnim cyplu zieleńca. Miejsce to wśród alei lipowej prezentowane jest na jednym ze zdjęć. Mam obiecane, że wykonany będzie z nowego, zakupionego specjalnie na ten cel pozbruku.

Przy okazji spróbujemy przeforsować zrobienie ładnych zjazdów do posesji Państwa Szysiak i Kopczyńskich. W tych miejscach planuję również wykonanie odpowiednich „zatoczek” na ustawienie dwóch ławek parkowych /ale to dopiero w następnym roku/. Rozważam też postawienie słupa ogłoszeniowego mniej więcej w tym rejonie, ale to też za rok.

Następną ciekawą inwestycją będzie wykonanie parkingu przy kościele od strony starej świetlicy. Parking ten jest niezwykle potrzebny o czym wielu już zdążyło się przekonać. To czego nie udało mi się załatwić w Gminie, bez problemu osiągnąłem w czasie wspólnych konsultacji z Drogami Wojewódzkimi. Chodzi mianowicie o to, że utwardzimy dwie gminne drogi gruntowe przy posesji Pana Żebrowskiego i Państwa Stachowiczów, aż do Żabów, a także zjazd w kierunku Państwa Bakalarskich.

Pod znakiem zapytania jest chodnik wzdłuż posesji Państwa Matusów z uwagi na planowaną tam podwójną nitką kolektora kanalizacyjnego. Po uważnym przestudiowaniu mapy okazuje się jednak, że konieczność rozbiórki chodnika w razie budowy kanalizacji dotyczyła by jedynie dwóch, trzech miejsc.

Na ten temat będziemy jeszcze prowadzić dociekliwe rozmowy. Chodnik ten praktycznie od posesji Państwa Żuków omijałby niezwykle zatłoczony i ciasny odcinek w centrum wsi, gwarantując bezpieczne przemieszczanie się pieszych i mógłby też służyć jako ścieżka rowerowa. Gdyby ten odcinek został wykonany to mielibyśmy chodniki na 1/3 części wsi wzdłuż drogi wojewódzkiej. Proszę o uważne obserwowanie wykonywanych prac.

Cezary Woch

Tagi:

Drukuj artykuł Drukuj artykuł

2 Komentarze(y) do artykułu “Co nowego w Sycowicach?”

 1. Miłośnik Zaodrza

  Szanowni Państwo!
  Byłem ponownie w Sycowicach, kilka dni temu, aby zinwentaryzowac walory i atrakcje turystyczne Sycowic i okolicy oraz wykonac zdjęcia tychże atrakcji. Opracowuję bowiem mały folder lub ich cykl, dla mieszkańców i turystów – z myślą o tym, że wreszcie zgodnie, wszyscy mieszkańcy, pomimo sporów wewnętrznych [ co jest naturalne ], podejmą trud rewitalizacji tego co do 1945 roku już było. A co było ? Sycowice i okolice [ tzw. Zaodrze w gminie Czerwieńsk - szkoda, że nie Nadodrze w gminie !!!] były wsiami letniskowymi, oazami wypoczynku i turystyki docelowej, m.in dla mieszkańców , również Berlina. Wspólnym wysiłkiem wspólnoty wiejskiej można
  osiągnąc bardzo dużo a jeszcze więcej gdy działania obywatelskie są czynnie wspierane przez władze samorządowe. To model idealny ale konieczny i sprawdzony w UE. W końcu kto jest dla kogo ? Wspólnota wiejska podejmuje działania a władze samorządowe wspierają je nie tylko finansowo ale głównie merytorycznie i prawnie lub wyręczając, przy braku umiejętności[ doradztwo zamiast rozbudowanych funkcji władczych ]- chyba tego jeszcze doświadczymy bo i Ustawę o samorządzie czas już zmienic i dostosowac po kilkunastu latach, do nowych wyzwań. To apel m.in do prof. Kuleszy! Żądajmy tego też od posłów i senatorów i kandydatów na Naszych posłów! Mogę podac kilka przykładów pozytywnych, świadczących o tym, że wspólnoty wiejskie zintegrowane i ukierunkowane na rozwój gospodarczy, nawet wbrew władzom samorządowym, mogą zmienic swoje wsie na atrakcyjne, przyjazne, też mieszkańcom: np. pobliskie, nadodrzańskie wsie:Gostchorze, Sarbia. A z historii, podaję chocby pozytywny przykład dawnych mieszkańców Bindow, na tej stronie www opisany. Nawet cesarz Niemiecki wsparł ich w budowie m.in kościoła wiejskiego, wbrew niechętnym urzędnikom z rejencji frankfurckiej. Zawsze urzędnicy chcieli byc dominującymi, najważniejszymi i najmądrzejszymi w hierarchii społecznej. Po kilkudniowej nieobecności w Sycowicach zobaczyłem jak wiele i szybko dokonał sołtys w poprawie infrastruktury wiejskiej. Dziwię się, że na forum internetowym nikt nawet tych działań nie pochwalił. A mógłby to zrobic przynajmniej Burmistrz a obowiązkowo – Przewodniczący Rady, bo to On jest Radnym i ma obowiązek reprezentowc interesy wyborców [ wobec Burmistrza - , władzy wykonawczej, także eksponując pozytywne przykłady, ale to odrębny temat. Forum internetowe to też bardzo dobra forma utrzymywania więzi z wyborcami - partnerami i także pracodawcami!!!
  Ja gratuluję Panu, Panie Sołtysie, z pięknych Sycowic, znaczących, szybkich dokonań w dziedzinie infrastruktury społecznej wsi. Dzięki temu mieszkańcy wsi, gdy podejmą trud przekształcenia wsi na wypoczynkową - świadcząc komercyjne usługi turystyczne - to [dzięki tym działaniom Sołtysa ] nie będziecie ” promowac biedy i zaniechań ” co czyni wielu, opierając sie na półprawdach i niestety małej wiedzy [ w XXI w. - tj. cywilizacji, informacji i wiedzy - paradoks !!!???]. Na marginesie: szkoda, że Sołtys Będowa [ także, Zaodrza ] mając dobre wsparcie, zaniedbuje swoje obietnice i nie realizuje koniecznych a imponujących działań, do których się zobowiązywał publicznie – patrz artykuły o Będowie, w gazecie lokalnej ” U Nas „. Rozumiem, że ma problemy, które musi rozwiązac w pierwszej kolejności. Życzę Panu Sołtysowi z całego serca wejścia na ścieżkę szybkiego rozwoju – po stokroc, bo jestem z natury bardzo życzliwy i użyteczny…, nie tylko w swojej ocenie. Pozdrawiam wszystkich, bez wyjątku, mieszkańców Zaodrza, życząc wszelkiej pomyslności, zgody a także i władze samorządowe.Każdy z Nas popełnia błędy, to jest ludzkie ale bądźmy wobec siebie wyrozumiali i życzliwi. To nie jest moralizatorstwo a bezwzględny wymóg prorozwojowy, tym bardziej, że jesteśmy o 3 x biedniejsi, ale tylko finansowo od innych bogatszych w UE. Rozumiem to i dziękuję serdecznie za uwagę.

 2. Cezary Woch

  No właśnie, no właśnie, nikt nie pochwalił… :) , ale to zupełnie „normalne” ;) i jestem do tego absolutnie przyzwyczajony… . Ale żeby pochwaliły tu, na tej stronie władze gminne /a czytają, czytają, a jakże…/, no to mi się nawet nie śniło, a nie powiem, byłby to sen bardzo przyjemny :) . Nie pracuję jednak dla pochwał i o nie nie dbam, ale dla Sycowic czyli dla nas wszystkich, co nie wszyscy zdaje się, potrafią to zrozumieć… ;) . A tak na poważnie, bardzo celna wypowiedź Panie „Miłośniku Zaodrza”. Bardzo celna!

Komentarz wyraża opinie wyłącznie jego autora. Redakcja portalu sycowice.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Skomentuj artykuł


6 − dwa =

© sycowice.net, 2013 - polska wieś, życie na wsi, wojenne opowiadania historyczne

Nasz serwis wykorzystuje pliki "cookie". W przypadku braku zgody prosimy opuœścić stronę lub zablokować możliwośœć zapisywania plików "cookie" w ustawieniach przeglądarki.