Drukuj artykuł Drukuj artykuł

Tor saneczkowy w Sycowicach…!

Tor saneczkowy

źródło zdjęcia: Cezary Woch

Kiedy zobaczyłem chłopców zjeżdżających na nartach po płytach paździerzowych ułożonych na stromych schodach, zrobiło mi się ich po prostu żal. Pomyślałem, że warto by było coś pokombinować i zorganizować jakiś tor saneczkowy z możliwością zjazdu na nartach. Sycowice leżą na równinie, pobliskie zalesione morenowe wzgórza należą do Lasów Państwowych, a poza tym chodziło o to, aby było to blisko i „pod ręką”. Mój wybór padł na pagórek położony w centrum wsi w północnej części „Placu za lustrem”. Oczywiście nie możemy konkurować tu z trasami zjazdowymi w Alpach czy Tatrach, ale po przygotowaniu toru dzieciaki, a również dorośli będą mogli bardzo przyzwoicie pozjeżdżać sobie z bardzo sympatycznej górki. Dodatkowym atutem jest oświetlenie pochodzące od pobliskiej lampy i bliskość domostw. Na szczycie pagórka można rozpalić ognisko, upiec kiełbaski, wypić herbatę z termosu i czuć się jak na pięknej górskiej wycieczce. W planie mam tam również ustawienie kilku ławeczek. Nakład pracy? Nie taki wielki… . Po pierwsze należy bardzo nisko, prawie „pod ziemią”, wyciąć cienkie samosiejki akacji, usunąć pojedyncze kamienie, wykarczować kilka starych korzeni i wyrównać teren. Z uwagi na sprzyjającą pogodę /mam nadzieję, że przed następnymi obfitymi opadami śniegu/, prace te rozpoczęliśmy już dzisiaj. Przy najbliższej nadarzającej się okazji można podwyższyć wierzchołek pagórka wysypując tam kilka wywrotek ziemi i „puścić” spychacz który idealnie splantuje teren. Piszę „przy okazji”, aby uniknąć jakichś wcale niebagatelnych kosztów. W perspektywie może uda się wyłożyć trasę gładką kostką umożliwiającą zjeżdżanie na deskorolkach czy rolkach w okresie letnim. Myślę też o lodowisku położonym tuż obok, a wszystko to zostanie wkomponowane w plac zabaw który jest zaplanowany w opracowanym przeze mnie projekcie Planu Odnowy Wsi. Zamieszczamy kilka zdjęć z pierwszego dnia pracy przy torze saneczkowym, których głównymi bohaterami, oczywiście ze względów czysto „wychowawczych” są dzieci. I co Wy na to??

Cezary Woch

Tagi:

Drukuj artykuł Drukuj artykuł

7 komentarzy do artykułu “Tor saneczkowy w Sycowicach…!”

 1. Adam

  takie rzeczy godne pogratulowania:)

 2. mic

  Super pomysł. Gratuluję !
  W beznadziejnym Nietkowie podobne są warunki terenowe,lecz nie ma nikogo kto by to wykorzystał.

 3. basia

  Brawo!!! Oby wiecej wsi miało takiego pomysłowego Sołtysa jak Sycowice. Zyczę w przyszłej kadencji owocnych prac. Myslę ze mimo tych kobiet które Panu tak uprzykrzaja zycie powinien Pan startowac w przyszłej kadencji.Widac efekty Pana prac.Uwazam , ze nikt inny nie bedzie lepiej od Pana sprawował funkcji Sołtysa, wiec warto spróbowac jeszcze cos zrobić w przyszłej kadencji.Trzymam za Pana kciuki. Serdecznie pozdrawiam

 4. Cezary Woch

  Dziękuję, dodała mi Pani ducha do walki z głupotą i małością. 🙂

 5. Wojtek

  Brawo!

 6. sergiusz

  Dołączam się także do gratulacji godnego pomysłu pana sołtysa. Nie bardzo mnie pasuje wtrącać się w sprawy obcej wsi. Nie zapominam od młodych lat, że miałem sentyment do niej. Miałem tu wiele godnych znajomych. Po założeniu strony internetowej wytropił mnie Pan Cezary. Bardzo chciał jako sołtys, by na waszej stronie mnie zagościć. Jego życzliwość przekonała mnie przez co nie żałuję, że poznałem tak godnego i twórczego człowieka. Jego życzliwość zmusiła mnie do za agitowania mieszkańców gminy na wybór na stanowisko radnego. Bardzo się cieszę, że został wybrany i że chce i angażuje się do godnych uczynków dla społeczeństwa swojej wsi. A jakże Ich dzieci będą się cieszyć ze zbudowanego toru saneczkowego? Przekonałem się ile wykazują radości na jedynej górce w Międzylesiu. Życzę tej uciechy sycowickim dzieciom. Mieszkańcom Sycowic jest kłopotliwe, że w pobliżu nie ma górki naturalnej. Muszą zaangażować się do pracy, by swoim pociechom sprawić radość. Myślę, że wspólnie z twórczym, życzliwym i pomysłowym sołtysem pójdzie Im łatwo. Życzę dla mieszkańców wsi zbudowania wysokiej górki. Wybaczcie mi za swoje wtrącone 5 groszy.
  Z poważaniem i pozdrowieniem Sergiusz

 7. Arek

  Czy tor został już przetestowany? 🙂

Komentarz wyraża opinie wyłącznie jego autora. Redakcja portalu sycowice.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Skomentuj artykuł

Nasz serwis wykorzystuje pliki "cookie". W przypadku braku zgody prosimy opuœścić stronę lub zablokować możliwośœć zapisywania plików "cookie" w ustawieniach przeglądarki.