Koncepcja zagrody hodowlanej w Sycowicach

źródło zdjęcia: sxc.hu
Rycina 1. Lokalizacja zagrody w Sycowicach (skala 1:100 000).
Środowisko glebowe Cały teren zagrody jest obszarem porolnym, na którego fragmentach już pond 20 lat temu zaniechano produkcji rolnej, ta część stanowi obecnie teren zadrzewień. Według klasyfikacji rolniczej cały obszar tj. 38.5 ha składa się z:- 23,7 ha gruntów ornych należących do V klasy – 15,7 ha i do VI klasy – 8 ha,
- 14,5 ha łąk i pastwisk należących do IV klasy - 9 ha i do V klasy - 5,5 ha,
- 0,3 ha gruntów znajdujących się pod rowami i niewielkim nieużytkiem.
Rycina 2. Charakterystyka środowiskowa terenu zagrody
Zupełnie odmiennie wygląda sytuacja hydro-geologiczna w miejscu występowania gruntów ornych. Tu poziom glin obniża się znacznie nawet do 5 m p.p.t. Gromadząca się tam woda gruntowa jest wprawdzie przez cały rok obecna, ale z racji dużej głębokości zalegania oraz niekorzystnej budowy geologicznej utworów zalegających nad glinami jest praktycznie niedostępna dla uprawianej roślinności. Skład fizyczny utworów zalegających nad glinami stanowią wyłącznie piaski luźne przy zawartości frakcji pylastej poniżej 5 %. W takim przypadku produktywność gruntów jest ściśle uzależniona od warunków atmosferycznych. Przy dostatecznym i równomiernym opadzie atmosferycznym roślinność użytkowa może przynosić niewielkie plony, jednak w sytuacji braku opadów w dłuższym okresie następuje usychanie części nadziemnych roślin w wyniku braku wody dostępnej dla systemu korzeniowego. Tak więc niekorzystne warunki hydrogeologiczne gruntów ornych wskazują, że nadają się one praktycznie pod zalesienia, ponieważ system korzeniowy drzew może w tych warunkach sięgać głęboko, aż do poziomu wody gruntowej. Wykorzystanie rolnicze jest możliwe pod warunkiem powrotu do nawożenia organicznego, które mogłoby poprawić strukturę gleby, a przede wszystkim wpłynąć na poprawę stosunków wodnych w glebie, poprzez zwiększenie ilości zatrzymywanej i dostępnej dla roślin wody.
Szata roślinna Odzwierciedleniem warunków gruntowych oraz hydro-geologicznych jest ukształtowana w sposób naturalny szata roślinna pokrywająca około 30 ha powierzchni. Jedynie na 8 ha prowadzona była ekstensywna produkcja żyta. Pozostała część gruntów ornych, łąk i pastwisk, które nie uległy zadrzewieniu, zakrzewieniu lub nie zostały opanowane przez roślinność bagienną była jedynie sporadycznie wykaszana. Tak więc 80 % powierzchni charakteryzuje się składem gatunkowym, który ukształtował się na przestrzeni ostatnich 20 lat, tworząc następujące wydzielone strefy (skupiska) roślinne dopasowane do miejscowych warunków siedliskowych:
- Strefa zadrzewień; jak wynika z rysunku nr 2 wykształciły się trzy oddzielne kompleksy. Pierwszy w zachodniej części zagrody, gdzie występują najkorzystniejsze warunki gruntowo-wodne dla rozwoju wszelkiej roślinności, zajmujący blisko 4 ha powierzchni. Składa się z następujących gatunków drzew: brzoza, sosna, olcha, czeremcha, sporadycznie w formie krzaczastej (z powodu zgryzania przez zwierzynę) występuje dąb. Drugi w północnej części zagrody, gdzie z kolei występują najsłabsze warunki gruntowo-wodne dla roślinności zielnej, zajmujący około 1,5 ha powierzchni składa się tylko z sosny, która jako jedyna z powodu swojego palowego systemu korzeniowego potrafi zasiedlać tego rodzaju utwory piaszczyste. Trzeci kompleks, jak wynika z rysunku nr 2, znajduje się powyżej kompleksu drugiego i zajmuje korzystny pod względem warunków siedliskowych obszar 0,5 ha porośnięty całkowicie przez olchę.
- Strefa roślinności bagiennej, położona w południowo-zachodniej części zajmująca około 3,5 ha powierzchni porośniętej głównie przez trzcinę oraz na obrzeżach przez turzyce. Jest to obszar, w którym przez większość roku występuje prawie całkowite uwodnienie gruntu, co sprzyja rozwojowi takiej właśnie roślinności.
- Strefa roślinności łąkowej, pozostały teren łąk i pastwisk oraz lepsze fragmenty gruntów ornych pokryte są trawami. Dominującą przewagę ma tutaj wiechlina łąkowa, spośród innych cennych paszowo traw występuje większość spotykanych gatunków, jednak w śladowych ilościach. Brak właściwych zabiegów agrotechnicznych doprowadził do rozmnożenia się dużej ilości traw o małej wartości pokarmowej takich jak: śmiałek darniowy, mietlica psia, czy też izgrzyca przyziemna oraz turzyce. Ponadto licznie występuje pokrzywa .
- Teren zagrody przecina polna droga gminna łącząca Sycowice z Grabinem, dzieląc ją w sposób naturalny na dwie części lewą o powierzchni 22 h i prawą 16 ha. W związku z tym są ograniczone możliwości udostępnienia zwierzętom całej zagrody jednocześnie. Fakt ten narzuca konieczność przemiennego użytkowania obu części.
- Poza terenem zajętym przez zadrzewienia i roślinność wodno-bagienną powierzchnia zagrody będzie ekstensywnie użytkowana rolniczo. W związku z tym konieczny jest podział zagrody na kwatery, tak aby w czasie np: koszenia łąk na jednej kwaterze zwierzęta mogły przebywać na drugiej. Ponadto wykonywanie innych prac w zagrodzie związanych z pielęgnacją zadrzewień i nowych nasadzeń, utrzymywanie czystości w miejscu dokarmiania, naprawy i konserwacji obiektów infrastruktury wymagać będzie konieczności czasowego odizolowania zwierząt w celu bezpiecznego wykonania wymienionych prac.
- Kwatera letnia charakteryzuje się większym udziałem zadrzewień i wilgotnych powierzchni porośniętych przez trzcinę. Te naturalne warunki sprzyjają zwiększonemu pobytowi zwierząt w okresie od wiosny do jesieni, zarówno z powodu występujących wyższych temperatur, jak i krótkiej nocy, a długiego dnia. W trakcie słonecznych dni zwierzęta będą miały liczne miejsca schronienia przed nadmierną temperaturą i słońcem. Ponadto w okresie letnim, kiedy dni są najdłuższe, żubry mogą niechętnie wychodzić na otwarte przestrzenie łąk i pastwisk, dlatego obecność licznych zadrzewień i trzcinowisk umożliwi im swobodne żerowanie również w trakcie dnia.
- Kwatera zimowa zajmuje „suchszą” część zagrody z mniejszym udziałem zadrzewień, co sprzyja bardziej jej zimowemu wykorzystaniu. W okresie zimowym korzystniej będzie więc żubrom przebywać w tej części, gdyż żerując na łąkach i pastwiskach ich kopyta nie będą zapadać się w błotniste podłoże. Powoduje to niszczenie runi łąkowej kopytami oraz może być przyczyną niepotrzebnego wychładzania ciała, czy też skaleczeń i infekcji u zwierząt. Ponieważ kwatera ta jest bardziej otwarta, to również wygodniejsze dla żubrów będzie korzystanie z niej w okresie jesienno-zimowym, kiedy dni są krótkie, a noce długie.
- Około 10 ha powierzchni zostanie obsiane mieszanką traw z koniczynami, które służyć będą głównie do produkcji bogatego w białko suszu, sianokiszonki oraz do bezpośredniego spasania zwierząt.
- Na powierzchni 2 ha utworzone zostanie poletko zgryzowe składające się głównie z krzewów i drzew szybko rosnących. Będzie ono posiadało własne ogrodzenie z żerdzi, które ma służyć do ochrony przed zgryzaniem w okresie wiosenno-letnim. W okresie zimowym będzie otwierane, aby żubry mogły z niego korzystać tylko o tej porze roku, kiedy zdecydowanie mniej jest innej naturalnej karmy w zagrodzie.
- Pozostała część gruntów ornych (około 8 ha) zostanie podzielona na cztery poletka, uprawowe, z których każde będzie miało własne ogrodzenie ochronne z żerdzi umożliwiające czasowe wyłącznie poletka. Na poletkach prowadzona będzie uprawa zbóż, roślin okopowych, strączkowych, oleistych, kukurydzy i innych, które służyć będą jako naturalne karmisko. Część z nich będzie udostępniana latem, część jesienią, a część zimą. Ponadto w okresie letnim z niektórych poletek będą zbierane plony, które następnie będą magazynowane na zimowe dokarmianie.
- Ogrodzenie – zaplanowano wykonanie ogrodzenia z siatki stalowej o oczkach 6/6 cm rozciągniętej na słupach stalowych i drewnianych. Wysokość ogrodzenia wynosić będzie 2 m, dodatkowo na dwóch poziomach siatka wzmocniona zostanie linką stalową o średnicy 5 mm. W odległości 1 m od ogrodzenia umieszczony będzie pastuch elektryczny. Ogrodzenie na odcinku gdzie, biegnie droga Sycowice Grabin będzie wzmocniona dodatkowo deskami o grubości 30 mm i wysokości 2 m. Ponadto na całym odcinku ogrodzenia od strony zewnętrznej wykonany zostanie pas roślinny o szerokości do 10 m i zabezpieczony od zewnątrz siatką leśną. Będzie on miał na celu utrudnienie dostępu osobom postronnym do głównego ogrodzenia oraz jego zamaskowanie, gdyż takie ogrodzenie zakłóca naturalny krajobraz polno-leśny.
- Odłownia z kwarantanną – wykonane zostaną w północnej części zagrody zimowej, w miejscu występowania zadrzewień sosnowych. Powierzchnia kwarantanny z odłownią wynosić będzie 2000 m2. Jej ogrodzenie o wysokości 2,5 m wykonane będzie z desek o grubości 40 mm, przybitych do kantówek poziomych przykręconych do słupów stalowych zabetonowanych w podłożu. Od wewnątrz przybita będzie dodatkowo siatka stalowa o rozstawie oczek 6/6 cm i wysokości 2 m. Na końcu odłowni umieszczone będą dwie kieszenie, do których dostawiane będą skrzynie transportowe. Kwarantanna wyposażona będzie w zadaszone stanowisko do dokarmiania zwierząt oraz wodopój.
- Paśniki – przewidziano budowę dwóch paśników po jednym w każdej kwaterze. Będą to typowe paśniki drewniane z częścią magazynową, wodopojem, wydzielonym cielętnikiem i korytami na karmę sypką. Wykorzystanie paśników do zadawania podstawowej karmy nawet w okresie zimowym będzie ograniczane do minimum, aby zwierzęta w jak największym stopniu korzystały z naturalnej bazy pokarmowej. Natomiast planuje się codzienne dozowanie do koryt niewielkiej ilości żołędzi i kasztanów. Ma to na celu przyzwyczajenie zwierząt do codziennego podchodzenia do paśników, najlepiej o stałej porze dnia. Przy paśnikach będą wodopoje. Powinno to skłaniać żubry do korzystania z nich. Na terenie zagrody występują rowy, jednak wskazane byłoby, aby zwierzęta jak najrzadziej korzystały ze znajdującej się tam wody. Ponadto podchodzenie żubrów do paśników o stałej porze ułatwi obserwację zwierząt z tarasów widokowych.
Rycina 3. Plan zagospodarowania terenu zagrody.
4. Nowe cele utworzenia zagrody Planowana zagroda hodowlana w Grabinie miała określone cele krajobrazowe, biocenotyczne, hodowlane i turystyczne [3]. Przeniesienie jej do Sycowic spowodowało zmianę dotychczasowego podejścia, a tym samym opracowanie nowych celów. W zaistniałej sytuacji na pierwszy plan wysuwa się cel edukacyjny. Jest to spowodowane sytuacją, jaka zaistniała przy planowaniu zagrody w Grabinie. Ku ogromnemu zdziwieniu okazało się, że żubry potrafią wzbudzić wśród ludzi olbrzymi strach przed nimi oraz niechęć do ich obecności nawet jeżeli znajdowałyby się w zamkniętej zagrodzie. Zastanawiające jest to, że negatywne nastawienie do tego gatunku dotyczyło zarówno zwykłych mieszkańców Grabina, przedstawicieli lokalnego samorządu, urzędników Administracji Lasów Państwowych od szczebla leśnictwa, przez Nadleśnictwo i Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Zielonej Górze. Można więc na tej podstawie stwierdzić, że edukowanie społeczeństwa, jest bardzo ważnym aspektem w procesie dalszej i jeszcze bardziej skutecznej restytucji żubrów w Polsce. Tak więc ważnym celem planowanej zagrody w Sycowicach będą działania zmierzające do poprawy stanu świadomości mieszkańców ziemi lubuskiej. Dotyczyć to będzie nie tylko samych żubrów, ale i innych dużych ssaków, których dalsza egzystencja wymaga między innymi pozytywnego nastawienia społeczeństwa. (w bezpośrednim sąsiedztwie prowadzona jest już hodowla danieli). Drugim ważnym celem jest oczywiście cel hodowlany. Jak wiadomo restytucja żubrów na naszym kontynencie zmierza do tworzenia z jednej strony kilku dużych stabilnych demograficznie metapopulacji, zaś z drugiej strony do zwiększania liczby małych stad, w których zwierzęta będą poddawane cyklicznej rotacji [4]. Z tego powodu Instytut chciałby koncentrować swoje działania hodowlane na aspektach związanych z „ekologizacją” warunków utrzymywania żubrów w zagrodach zamkniętych. Służyć ma to tworzeniu optymalnych warunków hodowlanych, które zapewnią, że trzymane zwierzęta będą „zrenaturyzowane”, w dobrej kondycji fizycznej, zdrowotnej i przystosowane do dalszych zadań z ich reintrodukcją do stad wolnych i zamkniętych. Kolejnym ważnym celem jest aspekt środowiskowy planowanej zagrody. Opisany na wstępie szczegółowo teren z punktu widzenia środowiskowego jest obszarem zdegradowanym pod względem przydatności rolniczej w wyniku prowadzenia w ostatnich dziesięcioleciach niewłaściwej gospodarki rolnej. Obecnie tak zdegradowane grunty zalesia się, aby w warunkach naturalnych w wyniku rozwoju roślinności drzewiastej odbudować naturalną produktywność gleby. Jest to proces długotrwały i szczególnie mało pożądany z punktu widzenia krajobrazu na terenach, gdzie dominującym elementem krajobrazu jest już las. Dlatego też Instytut postawił sobie za cel rekultywację terenu przez wprowadzenie na jego obszar zwierząt (żubrów) i ekstensywnej gospodarki rolnej opartej na nawożeniu organicznym i odpowiednim zmianowaniu roślin użytkowych. Działania te mają nie tylko za zadanie przywrócenie naturalnej produktywności gleby ale również przywrócenie dawnego krajobrazu rolniczego z bogatą mozaiką upraw, a co za tym idzie również z bogactwem owadów i ptaków.
Podsumowanie Niechęć mieszkańców wsi Grabin to tylko jedna z wielu przeszkód, jakie żubry napotykają w Polsce. Pociesza fakt, iż wśród tych, którzy mają obawy są i Ci, którzy te zwierzęta doceniają, czują potrzebę poznawania ich ekologii oraz wspierają ochronę tego gatunku. Sytuacja, jaka miała miejsce w Grabinie, pokazuje nam wszystkim, jak wiele pracy jeszcze potrzeba, aby pomóc przetrwać „Królowi Puszczy”.
Literatura [1] Zawadzki S. (red). 1999. Gleboznawstwo, Warszawa [2] Olech-Piasecka W. (red). 2008. Hodowla Żubrów, poradnik utrzymywania w niewoli, Warszawa [3] Halicki H., Kołeczek D. 2008. Żubr i jego ochrona. Biuletyn. Aspekty środowiskowe planowanej hodowli żubrów IES w Grabinie, Warszawa [4] Olech-Piasecka W. (red). 2006. Perspektywy rozwoju populacji żubrów, WarszawaWojciech Halicki, Dagmara Kołeczek
Instytut Ekologii Stosowanej w Skórzynie
Drukuj artykuł
2 komentarze do artykułu “Koncepcja zagrody hodowlanej w Sycowicach”
Komentarz wyraża opinie wyłącznie jego autora. Redakcja portalu sycowice.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Listopad 1st, 2010 at 13:32
Szanowni Państwo,
Jak dawniej żyli ludzie w zgodzie z naturą? Może warto odpowiedzieć sobie na to pytanie? żyjemy w czasach, gdzie genetyka chce iść „górą” ale tak się nie da żyć na dłuższą metę… wracajmy do korzeni wnosząc mądrze nowoczesność do naszego życia (bo to nieuniknione). Cieszmy się tym, że możemy wkrótce gościć na naszych terenach żubry, które są niewątpliwie powrotem do korzeni. Warto podkreślić fakt, że mieszkańcy Sycowic dostrzegają walory wprowadzenia żubrów na te tereny.
Serdecznie pozdrawiam
Marzec 29th, 2011 at 21:26
Witam.Wiadomo już, kiedy żubry będą w Sycowicach?