Drukuj artykuł Drukuj artykuł

Żubry w Sycowicach!

Żubry w Sycowicach

źródło zdjęcia: sxc.hu

Ladies and Gentelman's Na początku maja 2010 roku z Instytutu Ekologii Stosowanej w Skórzynie otrzymałem pismo z propozycją utworzenia w Sycowicach zagrodowej hodowli żubrów. Nie muszę mówić, że propozycja ta zelektryzowała nie tylko mnie, ale również niewielką grupkę mieszkańców wsi którym „uchyliłem rąbka tej tajemnicy”. Wiadomość wydawała się zupełnie niewiarygodna, nierealna, taki ulotny dym z fajki, który w miarę upływu czasu zaczął coraz bardziej gęstnieć. „Sycowice – żubrzą stolicą zachodniej Polski”, „Żubry w Sycowicach”, „Pradawny zwierz na sycowickich polach”. Oczami wyobraźni widziałem już te i inne tytuły w lokalnych i ogólnopolskich dziennikach, sensacja, rewelacja? Mało powiedziane! To niesamowity awans dla Sycowic, to szansa dla mieszkańców naszej zapomnianej co nie co przez Boga i lokalne władze wsi. Na prośbę Pana dr hab.inż. Wojciecha Halickiego zrobiłem krótką sondę wśród mieszkańców. Na „liście poparcia” dla tej idei podpisało się 146 osób, absolutny rekord. Nikt inny, nigdy wcześniej nie zebrał takiej ilości podpisów! Na moje zaproszenie przyjechały do Sycowic „wysokie komisje” z profesorskimi tytułami z Ministerstwa i z Uniwersytetów, przyjechali ludzie którzy kochają żubry. Miłośnicy pradawnego zwierza chodzili po sycowickich polach, analizowali warunki środowiskowe i zastanawiali się czy żubry w Sycowicach będą się czuły tu jak u siebie w domu, czyli w Puszczy Białowieskiej. Nie ukrywali, że są inne ciekawe propozycje lokalizacji dla żubrzej zagrody, ale ja ze swojej strony robiłem wszystko co tylko możliwe, aby „padło na Sycowice”! I „padło”, a zaważyła ludzka życzliwość i przyjazny klimat stworzony przez mieszkańców wsi! Intensywne prace nad projektowaniem zagrody i zagospodarowaniem całego obiektu cały czas trwają. Organizatorzy oczekują na oficjalną decyzję lokalizacji zagrody hodowlanej w Sycowicach którą Ministerstwo Środowiska powinno wydać w najbliższym czasie. Zagrożeń nie przewidujemy, a jeśli wszystko pójdzie zgodnie ze wcześniejszymi założeniami, żubry w Sycowicach zamieszkają już w następnym roku. O kolejnych posunięciach związanych ze sprowadzeniem żubrów do Sycowic będziemy systematycznie informować na sycowice.net.

Cezary Woch

Pismo Instytutu Ekologii Stosowanej

Pismo Sołtysa Sycowic

Tagi:

Drukuj artykuł Drukuj artykuł

4 komentarze do artykułu “Żubry w Sycowicach!”

 1. sergiusz

  Szanowny Cezary, minęło 17 miesięcy jak zainteresowałeś się moimi wspomnieniami. Na stronie poznałem Cię jako wspaniałego przyjaciela. W każdej potrzebie dążyłeś do mnie. Bardzo Ci za to dziękuję. Podziwiałem Twoje wszystkie, niestrudzone przedsięwzięcia. Zauważyłem, że kilku mieszkańców Sycowic nie doceniało tego. Być może to docenią kiedy Sycowice staną się ważnym, turystycznym zakątkiem w Polsce. Życzę Ci zrealizowania do końca wspaniałych pomysłów. Myślę, że wszyscy mieszkańcy Sycowic będą dumni ze swojego Sołtysa. Sergiusz

 2. Administrator

 3. dominika

  Ja już jestem dumna z naszego Pana Sołtysa i Jego wspaniałych pomysłów ;]

 4. Dorota Gołębiowska-Magda

  Witam serdecznie Panie Cezary,
  To co Pan robi dla Sycowic, a tym samym dla całej gminy jest godne naśladowania, a szczególnie dążenie do celu . Jestem zwolenniczką powstawania takich miejsc, szczególnie pod względem obcowania z naturą, ale również i turystycznym. Coraz mniej mamy „dzikich” miejsc, miejsc naturalnych i tętniących życiem. Takie będą niebawem Sycowice i to dzięki Panu. Życzę mieszkańcom, aby rozwój turystyki szedł w parze z nowymi miejscami pracy, a Panu Panie Sołtysie dużo „przyjaznych wiatrów” w tworzeniu nowego rozdziału w dziejach Sycowic.
  Serdecznie pozdrawiam

Komentarz wyraża opinie wyłącznie jego autora. Redakcja portalu sycowice.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Skomentuj artykuł

Nasz serwis wykorzystuje pliki "cookie". W przypadku braku zgody prosimy opuœścić stronę lub zablokować możliwośœć zapisywania plików "cookie" w ustawieniach przeglądarki.