Drukuj artykuł Drukuj artykuł

Katastrofy lotnicze

Katastrofy lotnicze

źródło zdjęcia: PAP/Jacek Turczyk

Prezydencki samolot Tu-154M rozbił się na lotnisku w Smoleńsku zaledwie dwa lata po wypadku wojskowej maszyny CASA C-295 M. Do wypadku doszło podczas podchodzenia do lądowania na lotnisku wojskowym w Mirosławcu. W obu wypadkach zginęły wszystkie osoby znajdujące się na pokładzie. W historii polskiego lotnictwa najtragiczniejszym zdarzeniem była katastrofa w Lesie Kabackim. 9 maja 1987 roku pasażerski Ił-62M SP-LBG Tadeusz Kościuszko Polskich Linii Lotniczych rozbił się podchodząc do awaryjnego lądowania. Maszyna miała lecieć z Warszawy do Nowego Jorku. Z powodu awarii silnika musiała awaryjnie lądować. Załoga z powodu kolejnych uszkodzeń oraz pożaru straciła kontrolę nad samolotem. Zginęły 183 osoby - wszystkie znajdujące się na pokładzie. Komisja badająca przyczyny katastrofy ustaliła, że w końcowej fazie podchodzenia do lądowania awaryjnego, w wyniku rozszerzających się uszkodzeń powstałych w układach samolotu i pożaru na jego pokładzie załoga utraciła możliwość efektywnego nim sterowania, czego następstwem było zderzenie samolotu z ziemią. Katastrofa wydarzyła się w Warszawie, na południowym skraju Lasu Kabackiego, 5700 metrów od progu drogi startowej na kierunku 33/15 lotniska Warszawa-Okęcie. Więcej na temat katastrofy Film dokumentalny: Katastrofa Kościuszki w Lesie Kabackim cz 1/5
Katastrofa Kościuszki w Lesie Kabackim cz 2/5
Katastrofa Kościuszki w Lesie Kabackim cz 3/5
Katastrofa Kościuszki w Lesie Kabackim cz 4/5
Katastrofa Kościuszki w Lesie Kabackim cz 5/5
87 osób zginęło 14 marca 1980 lecąc do Warszawy z Nowego Jorku. W pobliżu lotniska Okęcie wybuchł silnik. Spowodowało to uszkodzenia dwóch pozostałych oraz układów sterowania. Ił-62 Mikołaj Kopernik runął na ziemię. Wśród ofiar była popularna piosenkarka Anna Jantar. Na mniej więcej minutę przed planowanym lądowaniem załoga zgłosiła wieży kontrolnej, iż nie zaświecił się wskaźnik wysunięcia podwozia. Tego typu awarie dość często zdarzały się w radzieckich samolotach. Na ogół wynikały z przepalonego bezpiecznika bądź żaróweczki. W takim przypadku załoga przelatywała nad lotniskiem i powtarzała podejście do lądowania. W tym czasie mechanik pokładowy sprawdzał właściwe obwody, bądź ktoś z obsługi lotniska przez lornetkę obserwował i potwierdzał drogą radiową fakt wysunięcia się podwozia. Załoga zdecydowała się na pierwszy manewr. Kontroler lotów wydał polecenie przejścia samolotu z pułapu 250 na 650 metrów. Gdy na polecenie dowódcy mechanik pokładowy zwiększył moc silników, pękł wał turbiny niskiego ciśnienia silnika nr 2 a turbina obracająca się swobodnie w strudze gazów rozpędziła się do prędkości powodującej jej wybuchowe rozerwanie na trzy części, całkowicie niszcząc silnik nr 2. Odłamki silnika rozleciały się na wszystkie strony, uszkadzając silnik nr 1, przebijając kadłub, co spowodowało zniszczenie układów sterowniczych, zasilania czarnej skrzynki i rejestratora kokpitu, oraz uszkodzenie silnika nr 3. W rezultacie przestały całkowicie działać silniki 2 i 3, uszkodzenie wykazywał silnik nr 1, utracono możliwość sterowania samolotem, a ostatnich 26 sekund lotu niestety nie udało się zarejestrować. Więcej na temat katastrofy Film dokumentalny: IŁ-62 Kopernik - Historie Lotnicze - cz. 1/4
IŁ-62 Kopernik - Historie Lotnicze - cz. 2/4
IŁ-62 Kopernik - Historie Lotnicze - cz. 3/4
IŁ-62 Kopernik - Historie Lotnicze - cz. 4/4

Grzegorz

Drukuj artykuł Drukuj artykuł

Jeden komentarz do artykułu “Katastrofy lotnicze”

  1. Grzegorz

    9 maja minie 25 lat od katastrofy pasażerskiego Ił-62 „Tadeusz Kościuszko”, który w 1987 roku rozbił się w Lesie Kabackim.

    Reportaż z „Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego” z TVP wyemitowanych w dniu katastrofy, z relacjami naocznych świadków tej tragedii.

    Zapis z czarnej skrzynki

Komentarz wyraża opinie wyłącznie jego autora. Redakcja portalu sycowice.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Skomentuj artykuł

Nasz serwis wykorzystuje pliki "cookie". W przypadku braku zgody prosimy opuœścić stronę lub zablokować możliwośœć zapisywania plików "cookie" w ustawieniach przeglądarki.