Drukuj artykuł Drukuj artykuł

OGNISTY PIERŚCIEŃ PACYFIKU

Ognisty Pierścien Pacifiku

źródło zdjęcia: wikipedia.org

Do podjęcia tego tematu skłonił mnie artykuł Pana Waldemara Porębnego dotyczący tragedii która trwa nadal na Haiti i dramatu wywołanego trzęsieniem ziemi w Pakistanie.

Można by zadać sobie pytanie dlaczego tak się dzieje i skąd biorą się kataklizmy generujące niewyobrażalną skalę ludzkich tragedii? Wyznawcy niektórych religii upatrują w tym zwiastunów końca świata, kary za grzechy i ludzkie niegodziwości itp. Rzecz ma się jednak zupełnie inaczej i gdyby nie dramatyzm i okrucieństwo sytuacji można by rzec, że zupełnie „normalnie”

Aby zrozumieć tą gorzką prawdę musimy uzmysłowić sobie, że planeta Ziemia nie jest monolitem. Oprócz najbardziej interesującej nas skorupy ziemskiej która wchodzi w skład litosfery na której powierzchni skupione są różnorakie formy życia, najbardziej istotnym i tajemniczym jej elementem jest jądro Ziemi.

Na podstawie badań rozchodzenia się fal sejsmicznych podczas trzęsień ziemi stwierdzono, że jądro Ziemi jest kulą o promieniu 3470 km złożoną ze stopu niklu i żelaza, być może z dodatkiem pierwiastków lekkich: krzemu, siarki i potasu. Jądro Ziemi składa się z jadra zewnętrznego i wewnętrznego oraz położonej pomiędzy nimi strefy przejściowej.

Jądro zewnętrzne o grubości ok. 2080 km jest płynne i posiada temperaturę około 4000-5000 st. Celsjusza. Z uwagi na ogromne ciśnienie i temperaturę, trudno substancję tą jednoznacznie określić jako gaz czy ciecz… Posiada dużą przewodność elektryczną i występujące w nim na wielką skalę prądy konwekcyjne, będące bezpośrednią przyczyną powstania pola magnetycznego a również siły Coriolisa.

Jako ciekawostkę podam, że siłę Coriolisa odgrywającą niebagatelną rolę również w cyrkulacji atmosfery w aspekcie globalnym, możemy zaobserwować w swojej łazience wypuszczając wodę z wanny lub umywalki… Wir wody zawsze będzie skierowany w prawo, a na półkuli południowej w lewo…. .

Jądro wewnętrzne o promieniu około 1250 km wykazuje charakter ciała stałego o dużej sztywności, a wobec powyższego strefa przejściowa o grubości około 140 km stanowi jedynie element stopniowego przechodzenia od fazy ciekłej do stałej.

Jeśli wiemy już w jaki sposób zbudowane jest jądro Ziemi, to warto teraz poświęcić słów kilka litosferze, a szczególnie skorupie ziemskiej która również nie jest monolitem, lecz składa się z szeregu płyt zwanych płytami kontynentalnymi lub oceanicznymi. Płyty te w pewnym sensie są samodzielnymi bytami przemieszczającymi się w skali kilku centymetrów rocznie.

Kolizja dwóch takich płyt powoduje niewyobrażalne naprężenia kruszące skały, wywołujące trzęsienia ziemi i uwalniające magmę pozwalając na jej wydostanie się z wnętrza na powierzchnię ziemi i tworzenie wulkanów. Trzęsienia ziemi którym towarzyszy wydzielanie się ogromnej ilości energii, bywają przerażające w skutkach. Występują głównie wzdłuż strefy rozłamów skorupy ziemskiej, gdzie dwie płyty litosfery poruszają się w przeciwnych kierunkach.

Większość spośród 600 czynnych dziś wulkanów lądowych powstała w pasie kolizji dwóch płyt, gdzie jedna płyta zanurza się pod drugą. Jeden z takich pasów otoczył Ocean Spokojny, tworząc złożony z wulkanów „Ognisty Pierścień Pacyfiku”, od góry Erebus na Antarktydzie, poprzez Andy, Kordyliery, góry Alaski, Kamczatkę, Japonię, Filipiny, Indonezję po Nową Zelandię.

Trzęsienia ziemi mogą też być wywołane bezpośrednią działalnością człowieka, co miało ostatnio miejsce w pobliżu kopalni odkrywkowej w Bełchatowie. Nie są one jednak zbyt groźne i biorąc pod uwagę fakt, że Polska znajduje się w obszarze asejsmicznym to znaczy wolnym od trzęsień ziemi, możemy spać spokojnie.

Powracając jednak do zasadniczego wątku należy jednoznaczne zauważyć, że istnieją na świecie bardzo dobrze rozpoznane strefy zagrożenia związane z trzęsieniami ziemi i wybuchami wulkanów. Problem polega na tym, że niestety nie jesteśmy w stanie przewidzieć kiedy one nastąpią. Niektóre trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów są poprzedzane pewnymi charakterystycznymi zwiastunami, jednak większość z nich, po raz drugi niestety, uaktywnia się nieoczekiwanie powodując niewyobrażalne wprost następstwa.

Bezpośrednie skutki trzęsień ziemi totalnie niszczące infrastrukturę powodowane są nie tylko przez trzęsienia z epicentrum pod powierzchnią ziemi. Tą infrastrukturę niszczą również trzęsienia ziemi pod dnem oceanów powodując powstawanie kilkunastometrowych przemieszczających się z ogromną prędkością fal zwanych tsunami. Fale te po wdarciu się na ląd powodują całkowite zniszczenia w pasie od kilku do kilkunastu kilometrów od linii brzegowej.

Czy są to jedyne zagrożenia ludzkości stwarzane przez naturę? Oczywiście, że nie! Zagrożeń tych jest mnóstwo, a warto chociażby wymienić uderzenia planetoid w skorupę Ziemi czy też kwestię jej przebiegunowania i konsekwencję tych zdarzeń. Wszystkie te zjawiska miały już wielokrotnie swoje miejsce w przeszłości i niewątpliwie będą się powtarzać, ale to zupełnie oddzielny już temat…

Cezary Woch

Drukuj artykuł Drukuj artykuł

19 komentarzy do artykułu “OGNISTY PIERŚCIEŃ PACYFIKU”

 1. Mistrzu

  Cezary,
  bardzo ciekawy artykuł ale mam jedną uwagę – czy można by wprowadzić małą cenzurę i usunąć Pana Waldemara Porębnego i wprowadzić po prostu Waldka??? Czułbym się wtedy bardziej jako domownik na naszych stronach. Właściwie większość mnie tutaj już zna. Na stronie Szklarki występuję pod pseudonimem (ponieważ tak zacząłem) ale wnikliwy czytelnik wyśledzi „kto zacz”. Wracając do relacji z różnych miejsc gdzie bywałem to w przygotowaniu mam mały artykulik z mojego pobytu w Afghanistanie i wypadu do Doliny Pandżiru – bastionu legendarnego tam dowódcy – Ahmeda Shaha Masuda – zwanego po prostu Madudem lub Lwem Pandżiru. Zresztą o Afghanistanie napiszę jeszcze co najmniej dwa wspomieniowe artykuliki. Oczywiście zasilę je w fotografie. Jak dobrze wiesz, te same teksty publikuję na stronie Szklarki ale odnośniki „fotograficzne” ukazują się teraz wyłącznie tutaj. Grzegorz na stronie Szklarki nie ma wolnej wirtualnej przestrzeni. Ma ją jedynie tutaj ale musi za to płacić. Mam nadzieję, że nie nadwyrężamy zbytnio jego kieszeni.
  Grzegorz – Twoja opinia na ten temat???????
  Pozdrawiam jeszcze z Chin. Za miesiąc bedę nadawał już z innego kraju – nowy kontrakt.
  Chiny jednak jeszcze przez jakiś czas pozostaną bo winny jestem naszym czytelnikom kilka prezentacji z tutejszych wojaży . Do zobaczenia na ekranie.

 2. Administrator

  Wszystko jest pod kontrolą 😉

 3. Cezary Woch

  Waldku!
  Bardzo dziękuję za pozytywną ocenę mojego „wypracowania”… .Sam jednak wiesz, że ja tu „nic nie mogę” i żadnych zmian wnieść nie mogę :)). Chciałem żeby było poważnie i potraktowałem Cię „Panem”, ale skoro uważasz, że to nie najlepsza forma, to w przyszłości będę po prostu walił prosto z mostu… . A swoją drogą ta strona coraz bardziej mi się podoba i to wszystko dzięki błyskowi geniuszu Grzegorza… . Serdeczne pozdrawiam.Cezary
  P.S. A Szklarkowiczów kieruj tu jak najczęściej… :))

 4. Sergiusz

  Podziwiam Panie Cezary Twoją wiedzę na temat „ognistego, podziemnego kreta”, który jest życiem i śmiercią istot na naszej planecie. Możemy się cieszyć, że „jego” tragiczne skutki nie sięgają cząstki naszego kontynentu.

 5. Mistrzu

  Cezary.
  Wcale nie mówię, że forma per „Pan” jest formą nie najlepszą. Po prostu nie pasuje mi tutaj i osobiście wolę most, o którym wspominasz.
  No i nie chwal za bardzo Grzegorza bo obrośnie w piórka i spocznie na laurach. Kilka lat temu pisał na stronie Szklarki, że zmieni jej formę graficzną i do tej pory tego nie zrobił (z czego się cieszę ponieważ to co tam mamy mi zdecydowanie odpowiada). Jeśli chodzi o wysyłanie Szklarkowiczów na stronę Sycowic to oczywiście będzie to miało miejsce teraz i w przyszłości. Choćby za sprawą fotek – tam ich nie można już publikować (brak wirtualnej przestrzeni) a tutaj można. Moje wypociny są na obu stronach ale jak Szklarkowicze chcą pooglądać zdjęcia to muszą odwiedzić Sycowice.
  Pozdrawiam.

 6. Cezary Woch

  Waldku!
  Z tym bezpośrednim zwracaniem się po imieniu na forum masz rację i to popieram /nie wiem co na to Pan Sergiusz?/. Jest wtedy milsza, cieplejsza i bardziej domowa atmosfera. Niech tak zostanie :).

 7. Sergiusz

  Drodzy Przyjeciele!
  O to mnie nie pytajcie. To moja wina, że tak się stało. Od kiedy poznaliśmy się na forum robiłem podchody, byśmy zachowując życzliwość nie wywyższali się. Pomimo różnicy wieku i wykształcenia cieszę się bardzo, że Wy jako Przyjaciele doceniliście mój prostacki nawyk. Dziękuję Wam bardzo.
  Sergiusz

 8. Administrator

 9. Cezary Woch

  Grzegorzu, bardzo dobry „dodatek”…

 10. Mistrzu

  A ja przez ten cenzurowany internet w Chinach nie mogę tego zobaczyć !!! Jeszcze trochę i z innego kraju będę widział już wszystko.
  Pozdrawiam

 11. Administrator

  Każdy artykuł staram się urozmaicić filmem z Youtube.
  Niestety chiński rząd blokuje YouTube 🙁

 12. Cezary Woch

  W ubiegłą sobotę o godz. 18.00-tej na Discovery Woord pokazano fascynujący godzinny program zatytułowany „Jak powstaje trzęsienie ziemi?”. Potwierdzone zostało wszystko to o czym wyżej napisałem, łącznie ze stwierdzeniem o bardzo dobrze rozpoznanych strefach sejsmicznych. Rozpoznanie to dzięki badaniom naukowym sięga wielu tysięcy lat wstecz, co umożliwia uchwycenie pewnego dość regularnego cyklu trzęsień ziemi. Dzięki takim badaniom możemy oczywiście z pewnym przybliżeniem określić czas następnego kataklizmu. Niektóre trzęsienia ziemi następują nieco wcześniej niż przewiduje ich cykl, a niektóra mają opóźnienia rzędu nawet kilkuset lat. Należy w takich przypadkach oczekiwać, że będą one zdecydowanie bardziej gwałtowne i katastrofalne w skutkach z uwagi na nagromadzenie znacznej ilości energii. Te regiony świata były w tym programie dokładnie wymieniane, ale na wszelki wypadek nie będę ich przypominać… . Dla uspokojenia jednak dodam, że nie dotyczą Polski…

 13. Cezary Woch

  Rząd Chiński blokuje You Tube? Aż ciśnie się na usta slogan: Sycowice a sprawa chińska…. :))

 14. Cezary Woch

  W obliczu powtarzających się tragedii związanych z trzęsieniami ziemi, warto przeanalizować genezę jednego z największych.

  ognisty pierścień pacyfiku
  źródło: wikipedia.org
 15. Cezary Woch

  Dla bardziej dociekliwych proponuję zapoznanie się z opracowaniem opisującym to trzęsienie ziemi, w wyniku którego zostało zabitych i zaginionych ponad 294 tysięcy ludzi, a kilka milionów pozostało bez dachu nad głową. Przedstawiona animacja bardzo dobrze pokazuje rozchodzenie się fal tsunami i ciekawe zjawisko fali wtórnej która uderzyła w Birmę po odbiciu się od Indii i Sri Lanki. Nad tymi zjawiskami warto pochylić się w obliczu coraz większej ilości kataklizmów nawiedzających ludzkość.
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Trz%C4%99sienie_ziemi_na_Oceanie_Indyjskim_%282004%29

 16. Cezary Woch

  Trzęsienie ziemi w Chile – konsekwencje.
  http://gadzetomania.pl/2010/03/03/dni-stana-sie-krotsze-z-powodu-trzesienia-ziemi-w-chile/

 17. Cezary Woch

  Oglądnijcie ten film !!
  http://en.kendincos.net/video-ndtvdth-trz%C4%99sienie-ziemi-w-haiti-exclusive-ze-zniszczonego-haiti.html

 18. Administrator

  Artykuł stał się najczęściej czytanym artykułem na stronie sycowice.net
  Gratulacje dla autora

 19. Cezary Woch

  Dziękuję 🙂

Komentarz wyraża opinie wyłącznie jego autora. Redakcja portalu sycowice.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Skomentuj artykuł

Nasz serwis wykorzystuje pliki "cookie". W przypadku braku zgody prosimy opuœścić stronę lub zablokować możliwośœć zapisywania plików "cookie" w ustawieniach przeglądarki.