Drukuj artykuł Drukuj artykuł

Pasterka w Sycowicach

Pasterka w Sycowicach

źródło zdjęcia: Cezary Woch

Pasterka to Msza św. która jest odprawiana o północy w noc Bożego Narodzenia. Udział w tej szczególnej Eucharystii całych rodzin, jest najważniejszym elementem świętowania dnia przyjścia Jezusa na świat. Uroczystość Bożego Narodzenia wraz z towarzyszącymi jej obchodami jest znana od IV wieku. Przez pierwsze trzy stulecia Kościół obchodził jedynie datę zmartwychwstania Chrystusa, a mniej interesował się datą narodzenia Jezusa. Impulsem do powstania osobnego świętowania narodzenia Jezusa było z pewnością oświadczenie Soboru w Nicei /325 rok/, że Jezus Chrystus jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem. „Pasterka”, czyli Msza Bożego Narodzenia odprawiana o północy, otwiera oktawę liturgicznych obchodów związanych z tajemnicą Wcielenia, czyli przyjęcia przez Syna Bożego ludzkiej natury i przyjścia na świat. „Pasterka” w Sycowicach obchodzona jest szczególnie uroczyście a przygotowania do niej trwają już kilka dni wcześniej. Najpierw na sycowickiej plantacji świerków trwa wybieranie najpiękniejszych drzewek, następnie na ogół „specjalna” grupa osób pieczołowicie ubiera 5 metrowe świerki stosując specjalną technikę „na leżąco”, ustawiana jest szopka i sprawdzane wszystkie światełka. Z uwagi na to, że sycowicki kościół jest kościołem filialnym a ksiądz proboszcz „musi” odprawić w ten szczególny wieczór msze jeszcze w innych kościołach, w Sycowicach Pasterka odprawiana była o godzinie 20.30. W kościele panował nastrojowy półmrok, paliły się jedynie światełka na choinkach a kościół był wypełniony ludźmi po brzegi. Oprócz stałych mieszkańców Sycowic mnóstwo gości i członków ich rodzin z różnych części Polski i nie tylko. Wigilia to jedno z najpiękniejszych polskich świąt. Kiedy zapalono wszystkie światła, organistka Pani Magda Szalpuk zaintonowała „Bóg się rodzi” i od tej pory przepiękne polskie kolędy rozbrzmiewały co chwila...

Cezary Woch

Tagi:

Drukuj artykuł Drukuj artykuł

6 komentarzy do artykułu “Pasterka w Sycowicach”

 1. Tom

  Niestety, ale zdjecia bardzo slabe. W ogole nie przedstawiaja wigilijnego nastroju. Rownie dobrze moglyby byc zrobione w listopadzie. Poza tym robie zdjec poszczegolnym ludziom nie jest dobrym pomyslem. Kilka ogolnych zdjec kosciola i wiernych wyjasniloby wszytko.

 2. dominika

  ha,kolejny powód żeby tylko doczepić się do sołtysa-nawet w święta,odpuśćmy trochę…

 3. Cezary Woch

  Oczywiście, w listopadzie szczególnie charakterystyczne są choinki i szopka… . Dobrze też by było poszczególnym ludziom dać czarną opaskę na oczy, wtedy wszystko byłoby jasne…, ewentualnie dodać jeszcze podpis np: Jan Z. … . Przy okazji zrób lepsze i opublikuj. Popatrzymy…

 4. Administrator

  Wesołych Świąt 🙂

 5. Tom

  Moj komentarz odnosil sie tylko do jakosci zdjec, a nie do ich autora. Wyrazilem swoje zdanie.

 6. Cezary Woch

  Każdy ma prawo do wyrażania własnego zdania, ale opinia taka powinna być twórcza i powinna czemuś służyć. Powinno być również rzeczą zupełnie zrozumiałą, że prezentowane zdjęcia nie przedstawiają żadnej wartości artystycznej, rejestrują one jedynie „chwilę”, tak jak zdjęcia reportażowe. W ten sposób na tym blogu zarejestrowano już wiele takich „chwil”. Należy również wziąć pod uwagę, że z uwagi na powagę miejsca i chwili, zdjęcia były wykonywane raczej „ukradkiem”. Zarejestrowały one ludzi którzy tworzą „sycowicką rodzinę” i to jest ich największą wartością. Nie ma się czego wstydzić, ukrywać twarzy, wyrażać niezadowolenia z faktu „uwiecznienia”, krytykować jakości, powoływać się na „dobra osobiste” i tym podobne „prawa”. Uważam , że jest to niestosowne, tak samo jak krytykowanie pod nic nie mówiącym nickiem. Zachęcam raczej do twórczego prezentowania własnych prac, co w istotny sposób może wzbogacić naszą sycowicką stronę.

Komentarz wyraża opinie wyłącznie jego autora. Redakcja portalu sycowice.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Skomentuj artykuł

Nasz serwis wykorzystuje pliki "cookie". W przypadku braku zgody prosimy opuœścić stronę lub zablokować możliwośœć zapisywania plików "cookie" w ustawieniach przeglądarki.