Drukuj artykuł Drukuj artykuł

HODOWLA DANIELI WĘGIERSKICH

hodowla danieli węgierskich

źródło zdjęcia: Cezary Woch

Motto: „Żywot łowiecki ma w sobie to niezrównanie rozkoszne, że jest cały stopniowym wcielaniem się w życie i ziszczaniem najczarowniejszych snów. Jawa zaś od tych snów bywa najczęściej stokroć jeszcze piękniejsza… .” Julian Ejsmond

Hodowla danieli w Sycowicach powstała w roku 2004 na bazie dwóch najlepszych trofeowo węgierskich łowisk Gyulaj i Gyula. Celem hodowli jest: chów i hodowla zamknięta danieli z przeznaczeniem do zasiedleń i eksportu zwierzyny żywej. Na prowadzenie tego rodzaju elitarnej hodowli w Sycowicach, Minister Środowiska wydał DECYZJĘ DL.gł-0675/21/05/MK z dnia 07.06.2005 r. Zarówno daniele z Gyulaj jak i z Gyula, reprezentują najlepsze węgierskie łowiska. Pełne łopaty nasadzane przez tamtejsze byki są uosobieniem łowieckiego piękna i stanowią klasę samą w sobie. Daniele węgierskie to nic innego, jak po prostu łowiecka klasyka. Hodowla w Gyula istnieje od ponad 300 lat, liczy ponad 2000 dzikich danieli i jest dumą Węgrów. Byki wykształcają grube róże i posiadają nieco krótszą, ale bardzo grubą tykę na której nakładają również grubą i ciężką łopatę o wybarwieniu na ogół ciemnym. Masa łopat od 3,5- do 4,5 kg nie jest rzadkością. Posiadają nieco jaśniejsze umaszczenie od danieli z Gyulaj. Daniele z Gyulaj mają nieco cieńszą tykę i łopatę umiejscowioną wyżej, o pięknie wykształconych sękach i masie porównywalnej z danielami z Gyula. Wysoko osadzone, pełne łopaty sprawiają wrażenie bardziej „finezyjnych” i „elegantszych”, od ciężkich łopat byków z Gyula. Łopaty byków z Gyulaj, zajmują czołowe miejsca na europejskiej liście najlepszych trofeów. Umaszczenie piękne, ciemno brunatne, często wpadające w ciemną wiśnię i zmieniające się praktycznie w ciągu całego roku. Biorąc pod uwagę to, że najstarsze prezentowane w poniższej galerii daniele mają po 5 lat /urodzone już w Sycowicach/, które maksimum rozwoju łopat osiągną w 9-10 roku życia, żywię głęboką nadzieję, że Hodowla Danieli Węgierskich w Sycowicach, będzie kontynuatorką tradycji hodowlanych najlepszych łowisk Europy.

Cezary Woch

Tagi: ,

Drukuj artykuł Drukuj artykuł

10 komentarzy do artykułu “HODOWLA DANIELI WĘGIERSKICH”

 1. Grzegorz Rychwalski

  Panie Cezary!Serdecznie dziękuję za przybliżenie internautom (mam nadzieję ,że nie tylko)Pańskiego „gospodarstwa”. Samo przybliżenie ,za pomocą fotografii jest strzałem w „10”,a Sycowice to już nie będzie wieś bez przyszłości.Pozdrawiam i gratuluję.

 2. Administrator

  Uwaga na wilki

 3. Daria

  Świetna hodowla, zwierzęta wyglądają na zdrowe i zadbane ;] jestem naprawdę pod wrażeniem. Mam do Pana jedno pytanie dotyczące występowania na nich kleszczy, ale jeśli to możliwe to proszę o kontakt na maila, oczywiście jeśli znajdzie Pan czas. Gratuluje sukcesu i pozdrawiam serdecznie człowieka z pasją ;] nie ma nic piękniejszego niż praca ze zwierzętami…

 4. Cezary Woch

  Pani Dario!
  Niestety nie znam Pani e-maila, ponieważ wiedza ta dostępna jest jedynie Administratorowi który traktuje ją jak tajemnicę spowiedzi… . Podam mojego: Pozdrawiam

 5. Sergiusz

  Daniele, to są zwierzęta majetatyczne. Podziwiem pana Cezarego za ryzyko w ich hodowli.

 6. Agnieszka i Kinga

  nasze pierwsze skojarzenie: krzyżówka sarny,jelenia i łosia :). Naprawdę prześliczne zwierzęta. Ma Pan bardzo ciekawe hobby :). Do zobaczenia na tańcach! Pozdrawiamy 🙂

 7. Cezary Woch

  Informacyjnie jedynie dodam, że w dniu 4 stycznia opublikowany został na sycowice.net drugi artykuł o danielach i zatytułowany: „Daniele w śniegu„.

 8. Cezary Woch

  Więcej informacji 🙂 http://www.sycowice.pl

 9. Administrator

  Doroczny Dzień Daniela 🙂 – KLIK

 10. Cezary Woch

  Pozornie ok, a faktycznie wielka lipa!”Dzień daniela”, a na folderach zdjęcie jelenia i to wcale nie naszego, rodzimego, który nosi nazwę „jelenia szlachetnego”, ale mieszańca: marala, czyli jelenia syberyjskiego, jelenia wapiti i nie wiadomo czego tam jeszcze. „Hodowla jedna z pierwszych w Europie”, akurat takich hodowli „na mięso” było i jest mnóstwo, a ta konkretnie był to miks hodowli fermowych danieli z Niemiec. Daniele były cieniuchne i hodowlę zlikwidowano, a założono hodowlę jeleni niby na mięso, ale cały czas eksponuje się i „puszcza oko” do myśliwych z tym, że takie krzyżówki w żadnym razie nie mogą być introdukowane do naszych łowisk. „Dzień daniela” gdzie powinno być sympozjum naukowe, przedstawienie aktualnych prac badawczych nad tym gatunkiem, a tu: występy artystyczne, turnieje sportowe, pokazy strażaków. Oczywiście Radio Zachód, prasa dla robienia dymu, czyli rozrywka dla mas. Powodzenia w tym ogłupianiu… .

Komentarz wyraża opinie wyłącznie jego autora. Redakcja portalu sycowice.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Skomentuj artykuł

Nasz serwis wykorzystuje pliki "cookie". W przypadku braku zgody prosimy opuœścić stronę lub zablokować możliwośœć zapisywania plików "cookie" w ustawieniach przeglądarki.