Drukuj artykuł Drukuj artykuł

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Święto Niepodległości

źródło zdjęcia: wikipedia.org

Święto Odzyskania Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym upamiętniającym odzyskanie niepodległości w 1918 roku, po 123 latach niewoli. W XVIII w. silna niegdyś Rzeczpospolita zaczęła chylić się ku upadkowi, co doprowadziło do trzech rozbiorów Polski. Ostatni trzeci rozbiór Polski trwał od roku 1795 przez 123 lata, aż do roku 1918 kiedy to 11 listopada Rada Regencyjna przekazała władzę nad wojskiem Józefowi Piłsudzkiemu. Powstała II Rzeczpospolita. Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy dopiero w 1937 roku. W latach 1939–44 podczas okupacji hitlerowskiej, oraz w okresie od 1945 do 1989 roku w czasie rządów komunistycznych, obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. Dopiero w roku 1989 ustawą Sejmu, przywrócono obchody tego święta. Od tego czasu Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym.

Cezary Woch

Drukuj artykuł Drukuj artykuł

2 komentarze do artykułu “ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI”

 1. Mistrzu

  Cezary.
  Wielkie dzięki za ten króciutki artykulik o Święcie Niepodległości. O tym, że święto jest, wszyscy wiedzą poniważ jest to dzień wolny ale wielu nie wie skąd się ono wzięło. Smutne to ale przawdziwe. Szczególnie dla młodszego pokolenia.
  Tutaj, w Chinach, miałem normalny dzień pracujący ale Konsulat w Szanghaju zaprosił wszystkich chętnych Polaków na małą uroczystość. Było miło ponieważ pojawił się Ambasador oraz wszyscy Konsulowie z Azji i Pacyfiku. Miła atmosfera, krótkie przemówienia i trochę polskiego jedzenia.
  Pozdrawiam.

 2. Jasmina

  ciekawe

Komentarz wyraża opinie wyłącznie jego autora. Redakcja portalu sycowice.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Skomentuj artykuł

Nasz serwis wykorzystuje pliki "cookie". W przypadku braku zgody prosimy opuœścić stronę lub zablokować możliwośœć zapisywania plików "cookie" w ustawieniach przeglądarki.