Drukuj artykuł Drukuj artykuł

Odpust w Sycowicach

Odpust

źródło zdjęcia: Cezary Woch

Odpust parafialny w kościele katolickim to uroczystość patrona danego kościoła. Od IV wieku zaczęły pojawiać się kościoły często w miejscu męczeńskiej śmierci chrześcijan lub nad ich grobami. Troszczono się aby w kościele znajdowały się przynajmniej ich relikwie, w ten sposób kościoły zyskiwały swoich patronów. Dzień w którym w liturgii wspomina się owego patrona stawał się świętem kościoła. W Sycowicach dzień odpustu w kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny przypada 8 września, ale dopuszczalnym jest przesunięcie go na najbliższą niedzielę, dlatego obchodzony był bardzo uroczyście w dniu 6 września. O godzinie 17-tej odprawiona została uroczysta msza święta którą celebrował ksiądz dziekan Dariusz Glama z Leśniowa Wielkiego. Przybyli zaproszeni goście: Burmistrz Czerwieńska Pan Piotr Iwanus wraz z małżonką, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwieńsku Pan Leszek Jędras, Pan Janusz Gilewski wraz z małżonką i Pan Wojciech Jurewicz. Ksiądz proboszcz podziękował im za życzliwość i przychylność dla Sycowic, a Sołtys wręczył piękne wiązanki kwiatów. Chór parafialny z Nietkowic pod kierownictwem Pani Magdaleny Szalpuk pięknymi pieśniami i grą na organach uświetnił całą uroczystość. Po procesji goście zostali zaproszeni do świetlicy wiejskiej na kawę i wyśmienite ciasto a także na inne delicje. Dodam jedynie, że zaproszeni goście zauważyli wzorowe porządki w centrum wsi i piękne flagi na masztach. Rozstając się z gospodarzami pięknie dziękowali za miłe i serdeczne przyjęcie.

Cezary Woch

Tagi:

Drukuj artykuł Drukuj artykuł

3 komentarze do artykułu “Odpust w Sycowicach”

 1. Wanda Lewandowska

  No pięknie,wreszcie jest na co popatrzeć i pochwalić się w całej gminie.Długo ,może nawet za długo czekaliśmy na stabilizację atmosfery w naszej wsi ale wszystko jest teraz na dobrej drodze.Wieś wygląda teraz na poziomie wymogow unijnych .Nic i nikt nie powinien teraz zniweczyć pracę tylu ludzi

 2. Cezary Woch

  Pani Wando!
  Dziękuję za taka ocenę! Może trochę na wyrost, ale bądźmy dobrej myśli. Sycowice idą w górę na tyle na ile się da! Życzmy im powodzenia….

 3. ks. Waldemar Grzyb

  Po raz pierwszy odwiedzam tę strone i chciałem pogratulować. Cieszę się, że o mojej rodzinnej miejscowości jet taka piekna witryna. Pozdrawiam serdecznie z Gorzowa Wlkp.

Komentarz wyraża opinie wyłącznie jego autora. Redakcja portalu sycowice.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Skomentuj artykuł

Nasz serwis wykorzystuje pliki "cookie". W przypadku braku zgody prosimy opuœścić stronę lub zablokować możliwośœć zapisywania plików "cookie" w ustawieniach przeglądarki.