Drukuj artykuł Drukuj artykuł

15 SIERPNIA – DWA ŚWIĘTA

Cud nad Wisłą

źródło zdjęcia: Cezary Woch

15 sierpnia obchodzimy dwa święta. Jedno to Święto Państwowe związane z rocznicą „Cudu nad Wisłą” /Dzień Wojska Polskiego/, a drugie kościelne zwane Świętem Wniebowzięcia Maryi Panny i Matki Bożej Zielnej.

Święto Wniebowzięcia wiąże się z wiarą chrześcijan, że Matka Boska nie umarła śmiercią naturalną, lecz została wzięta do nieba. W Polsce Święto Wniebowzięcia zwane jest też świętem Matki Bożej Zielnej i często łączone ze świętem plonów.

Bitwa Warszawska 1920 roku zwana też „Cudem nad Wisłą” ocaliła nie tylko niedawno odzyskaną Polskę niepodległą, ale była jedną z trzech najważniejszych bitew XX wieku w dziejach świata, a zarazem jedną z decydujących o całej historii ludzkości.
15 sierpnia 1920 roku Wojsko Polskie ruszyło do uderzenia na Armię Czerwoną już wtedy najpotężniejszą, najliczniejszą i najbardziej nieludzką armię świata. Jej dywizje pewne były pokonania Polaków, zdobycia Warszawy, a dalej Berlina , Paryża i innych stolic europejskich.

Wojsko Polskie zatrzymało i zwyciężyło milionową nawałę Armii Czerwonej i uratowało nie tylko Polskę ale całą Europę przed niewolą oraz wprowadzeniem zbrodniczego sowieckiego totalitaryzmu i systemu komunistycznego na bagnetach żołnierzy z czerwoną gwiazdą! Pokłosiem tamtych wydarzeń jest to, że żyjemy dzisiaj w wolnej i niepodległej Polsce i w zjednoczonej Europie.

W dniu tym dla uczczenia obu świąt wywiesiliśmy polskie flagi na masztach flagowych. Do zamontowania masztów i wywieszenia flag przyczynili się: Walenty Grzyb, Czesław Lipiński i piszący te słowa.

Cezary Woch

Drukuj artykuł Drukuj artykuł

Komentarz wyraża opinie wyłącznie jego autora. Redakcja portalu sycowice.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Skomentuj artykuł

Nasz serwis wykorzystuje pliki "cookie". W przypadku braku zgody prosimy opuœścić stronę lub zablokować możliwośœć zapisywania plików "cookie" w ustawieniach przeglądarki.