Podziel się! opowiadania historyczne życie na wsi Dożynkowy wieniec wieś Dożynkowy wieniec polska wieś Dożynkowy wieniec Sycowice

Drukuj artykuł Drukuj artykuł

Dożynkowy wieniec

Dożynkowy wieniec

źródło zdjęcia: Cezary Woch

Dożynki są zwyczajem ludowym Słowian. Obrzęd ten prawdopodobnie związany był z kultem roślin i drzew, potem z pierwotnym rolnictwem. Dożynki zagościły na dworach majątków ziemskich jako forma nagrody dla żniwiarzy za wykonaną przy żniwach pracę i zebrane plony.
Obchody dożynek rozpoczynały się wiciem wieńca z pozostawionych na polu zbóż, z kiści czerwonych jarzębin, orzechów, owoców, warzyw, kwiatów i kolorowych wstążek. Wieniec dożynkowy nazywany był „plonem”, bo też uosabiał wszystkie zebrane plony i urodzaj.
Wieniec niesiono na poświęcenie do kościoła a następnie ze śpiewem w uroczystym pochodzie, udawano się do dworu lub domu gospodarza dożynek. Obecnie uroczystości dożynkowe mają zarówno religijny jak i świecki charakter, powiązany na ogół z zabawą z okazji zakończenia zbiorów.
Chociaż w dzisiejszych Sycowicach nie mają one swojego pierwotnego znaczenia, to pozostał piękny zwyczaj wicia wieńca i prezentowania go na gminnych uroczystościach dożynkowych. W zbieranie zbóż, kwiatów oraz warzyw oraz ich przygotowanie do skonstruowania wieńca zaangażowanych jest wiele osób. Nie ulega wątpliwości, że nie jest to zwykła czynność ale niemal praca artystyczna.
Jak wygląda tegoroczny wieniec prezentujemy na załączonym zdjęciu. Jego piękna forma jest zasługą Pani Barbary Brodnickiej, Elżbiety Waszak i Anny Grzyb oraz ich pomocniczek – „zielarek”: Haliny Kusowskiej, Haliny Dydak, Jadwigi Danielewicz, Anny Bakalarskiej oraz naszej młodzieży Andżeliki i Kasi Żaba.

Cezary Woch

Dożynkowy wieniec

Podziel się! opowiadania historyczne wojna Dożynkowy wieniec Sycowice Dożynkowy wieniec życie na wsi wieś Dożynkowy wieniec Sycowice

Drukuj artykuł Drukuj artykuł

4 Komentarze(y) do artykułu “Dożynkowy wieniec”

 1. Sergiusz

  Piękny obyczaj. Piękny wieniec. Najpiękniej wychodzą kobiety ze swoim zaangażowaniem dla piękna Sycowic. Sołtys musiał się pięknie ukłonić dla swoich pięknych Pań.

 2. Cezary Woch

  Załączona galeria zdjęć w żadnym razie nie jest reportażem z dożynek, bo nie to było moim zamiarem. Chciałem jedynie zaprezentować różne formy dożynkowych wieńców, aby jednorazowa, dożynkowa ich prezentacja, nie stała się zbyt ulotna. Dysponując fotografiami zawsze będzie można powrócić do rozważań nad kształtem i formą wieńca który można będzie zrobić w roku przyszłym.

 3. Cezary Woch

  „Dożynkowy wieniec” ku mojemu zaskoczeniu cieszy się ogromną popularnością co widać po ilości „wejść”. Byłbym wdzięczny za garść uwag, co w w tym wątku jest najbardziej interesujące…? Po cichu powiem, że mam koncepcję pokazania również rzeczy zwykłej i „nie zwykłej”. Zatytułuję to „Drzwi…”. Już wkrótce na „ekranach” sycowice.net…:))

 4. Administrator

  Dużo wejść jest z wyszukiwarki Google na hasła

  • wieniec dożynkowy
  • jak zrobić wieniec dożynkowy

  Takie wejśca generują uzytkownicy, którzy na co dzień nie są związani z Sycowicami.
  Jest to darmowa reklama Sycowic w internecie ;)

Skomentuj artykuł

© sycowice.net, 2011 - polska wieś, życie na wsi, wojenne opowiadania historyczne