23 Maj
Sycowice-Leitersdorf na starych fotografiach
źródło zdjęcia: Cezary Woch
Poszukując śladów historii Sycowic-Lejtersdorf, odwołujemy się również do starych fotografii które przybliżają nam obrazy z przeszłości. Nie ma ich wiele, ale za to każdy z nich oglądamy z nutką nostalgii, ciekawością i wzruszeniem za czasami które bezpowrotnie minęły, ludźmi których już nie ma i których nigdy nie poznamy. Na niektórych starych fotografiach rozpoznajemy dzisiejsze
Sycowice, niektóre jednak obrazy nieodwracalnie zginęły w mrokach przeszłości. Takie jest życie i takie przemijanie, którego często nieświadomie doświadcza każdy z nas…
Cezary Woch
Tagi: Sycowice
Drukuj artykuł
Komentarz wyraża opinie wyłącznie jego autora. Redakcja portalu sycowice.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skomentuj artykuł
Czerwiec 17th, 2009 at 22:46
Bardzo ciekawa mapa którą otrzymałem od Niemców byłych mieszkańców Sycowic w prosty sposób przedstawiająca rozmieszczenie gospodarstw ówczesnych mieszkańców, według stanu na dzień 07.03.1943 roku. Przypomnę jedynie, że D. Niettkow to Nietkowice, Radnic/Crossen to kierunek Radnica/Krosno, Steinbach to Podła Góra, a Sawische to Zawisze. Mając te informacje bez trudu zorientujecie mapę według stron świata…
Czerwiec 30th, 2009 at 23:55
Dostałem od Państwa Heinz und Ingrid Pfeiffer pięć pięknych starych zdjęć Sycowic. Niektóre obiekty są nam znane i istnieją do dzisiaj, ale niektóre ciężko zlokalizować, prawdopodobnie już ich nie ma. Ot weźmy chociażby zdjęcie 1o-te, góra znana doskonale, prawe na dole to dzisiejsza świetlica, ale wyglądająca nico inaczej, podpisana jako szkoła. Pierwsze na dole z lewej /cały czas zdjęcie 10-te/ jakiś dom ale na którejś kolonii dzisiaj nieistniejącej, ale nie wiadomo gdzie go lokalizować. zdjęcie 12-te i 13-te to chyba to samo. Pan Heinz Pfeiffer napisał, że zdjęcia pochodzą z lat 1920-1926 o ile dobrze zrozumiałem. Wydaje się, że jest to widok od Krosna przed kościołem ponieważ widać wieże kościoła, ale tam powinna być stara świetlica i to jest trochę mylące. zapraszam do pospekulowania.
Sierpień 3rd, 2009 at 23:24
Przejrzałem dokładnie wszystkie zdjęcia i zabawiłem się troszkę w detektywa 😉 myślę że najstarsze jest zdjęcie nr.12 proszę zwrócić uwagę na wysokość świerków na przeciwko kościoła/drzewa liściaste mogą zmylić,mogą być podcinane/możliwe że jest starsze od pocztówki z 1902r/brak placu przed kościołem a na pocztówce jest on wyraźny,następna fotka nr.13faktycznie przedstawia ten sam budynek tylko tutaj już jest drzewko pomiędzy sklepem a budynkiem na drugim planie no i mchy na dachówce,tablica na murze/musiało kilkanaście lat minąć/Na zdjęciu nr.10 to już prawie widok terażniejszy/pomińmy małe szczegóły 😉 /świerki już wyższe od wieży kościoła,świerki na placu przed kościołem/ja je pamiętam 😉 /Na zdjęciu nr.11,jest plac /droga do Nietkowic/ale świerków przed kościołem niema więc musi być starsze co najmniej 10-15 lat.Z tego wynika że rozbieżność tych fot.może być większa niż 40lat.Panie Czarku na jakim papierze zostały wykonane te zdjęcia bo to też jest ważne,może to cos wyjaśni ? ale się na produkowałem 😉 ale może moje wywody coś pomogą będę bardzo zadowolony.
Sierpień 4th, 2009 at 00:11
Panie Krzysiu!
Oryginały tych zdjęć są w Niemczech. Ja je dostałem poprzez internet czyli musiały być skanowane. Ale z Pana ekspert, jakość papieru, no, no… .Pozdrawiam.
Marzec 21st, 2010 at 11:10
3 i 9 zdjęcie to dom mojego dzieciństwa.W nim także urodziła się moja siostra .Kiedy ja w nim mieszkałam wyglądał tak samo jak na fotografiach.Pisałam już otym na forum Sycowice.net.Pozdrawiam
Marzec 21st, 2010 at 11:20
Uprzejmie prosze Posiadacza zdjęć Domu Mojego Dzieciństwa – pałacyku o przesłanie mi , ponieważ nie mam takiej pamiątki..Bardzo proszę o przesłanie na Nasza-klasę lub w inny sposób.Akurat na tym się nie znam.Z góry serdeczne dzięki-Joanna Łukaszewska z domu Hundert
Marzec 21st, 2010 at 19:53
Droga Pani Joanno!
Jest dziełem zupełnego przypadku, że obecnie mieszkam w tym domu. Jest mi niezmiernie miło, że to właśnie Pani posiada związane z tym domem-pałacykiem tak miłe wspomnienia. Jego dwa zdjęcia którymi dysponuję prześlę niezwłocznie na Pani adres e-mailowy po otrzymaniu tego adresu od Administratora. Zachęcam do odszukania artykułu „Dzierżawca majątku stworzył z Sycowic zdrojowisko” który opublikowany został na sycowice.net w czerwcu 2009 roku. Proszę wejść do „Archiwum czerwiec 2009” gdzie znajduje się ten artykuł. Jest to tłumaczenie niemieckiego tekstu który z dużym trudem zdobyłem. Sam byłem zainteresowany historią tego pałacyku, ale wiem niewiele więcej. Gdyby Pani zechciała opisać jego losy w czasach w których w nim zamieszkiwała, byłbym bardzo wdzięczny. Pałacyk przez długi okres czasu był a zarządzie byłych PGR-ów i przewinęło się przez niego wielu ludzi. Jest to niedoceniana przez obecnie mieszkających perełka. Obecnie mieszkają tu cztery rodziny, a co za tym idzie pałacyk „nie ma gospodarza”, co negatywnie wpływa na jego stan. Sam zamieszkuję od strony ogrodowej na piętrze. Wszystkie okna na piętrze od strony północno zachodniej są moje. Serdecznie Panią pozdrawiam.
Czerwiec 10th, 2010 at 22:02
No cóż, ponieważ nikt niczego nie komentuje, to znowu popadło na mnie… :). Zdjęcia od numeru 15-tego do 19-tego dostaliśmy w prezencie od Pani Beaty Halickiej. Najzabawniejsze było to, że nie rozpoznałem domu w którym mieszkam… . Jest to zdjęcie 19-te w ujęciu zrobionym od strony gorzelni. Zmylił mnie drewniany płot z drewna i okazałe drzewa, ale należy przyznać, że cały dworek prezentuje się pięknie. Zdjęcie 18-te prezentuje restaurację która zlokalizowana była od południowej strony starej świetlicy, po lewej stronie gruntowej drogi prowadzącej od skrzyżowania drogi Sycowice-Nietkowice i jezdni przebiegającej przy domu Pana Edwarda Gąsiewskiego, do Państwa Kracków. Do dzisiaj są tam jeszcze jakieś ruiny. Zdjęcie 17-te to oczywiście kościół, a po wielkości zasadzonych drzew można przypuszczać, że zrobione zostało na przełomie XIX i XX wieku. Zdjęcie 16-te to zbombardowane w końcówce wojny zabudowania znajdujące się po lewej stronie drogi Sycowice-Krosno, tuż za zabudowaniami dzisiejszej leśniczówki w której obecnie mieszkają Państwo Migdałkowie i która pokazana jest na zdjęciu 15-tym. Proszę zwrócić uwagę na charakterystyczne fragmenty drewnianego płotu widoczne na obu zdjęciach.
Lipiec 27th, 2010 at 13:19
Hallo, war sehr beeindruckt von den Bildern. Meine Großeltern Otto und Martha Pfennig haben in diesem Ort gelebt. Mein Vater Kurt Pfennig ist dort auch geboren. Ich würde gern mehr erfahren. Wer kennt sie vielleicht.
Styczeń 26th, 2011 at 00:57
Dodano nowe zdjęcia.
Październik 4th, 2012 at 20:45
Cóż, ktoś kiedyś uzna „nasze” zdjecia jako stare. Panie Czarku, gratuluję pasji.
Maj 23rd, 2013 at 09:39
Dzisiejsze Sycowice na zdjęciach Google Street View