Drukuj artykuł Drukuj artykuł

Panzerwerk 589

Panzerwerk

źródło zdjęcia: dr Blumberg

Obiekt położony nad kanałem taktycznym nr 621, około 700 metrów na północ od K622. Wybudowany na przełomie 1938 i 1939 roku. Panzerwerk 589 (zwany dalej Pz.W 589) według niemieckiej klasyfikacji odporności był określony jako ,,B alt” czyli posiadał ściany o grubości 1,5 metra. Ów obiekt został wyposażony i uzbrojony w szereg broni i pancerzy.

Jedną z najważniejszych wykorzystanych w tym obiekcie broni był moździerz maszynowy M19I ukryty pod kopułą 424P01 o wadze 39 ton, moździerz wyrzucał granaty z prędkością nawet do 120 sztuk na minutę. Pz.W 589 posiadał także kopułę pancerną typu 20P7 uzbrojoną w dwa karabiny maszynowe, i forteczny miotacz płomieni ukryty pod stalowym pierścieniem typu 420P09 który podczas obrony w ciągu 1,5 minuty wyrzucał 700 litrów mieszanki zapalającej. W obiekcie została także osadzona półkopuła pancerna typu 2P7 dla karabinu maszynowego, została skierowana w stronę kanału.
Obiekt także posiadał szereg płyt pancernych typu 7P7, 48P8 i 57P8, które miały za zadanie bronić wejścia do obiektu. Płyta pancerna 7P7 została osadzona w pomieszczeniu służącym jako zewnętrzna strzelnica obrony wejścia. A płyty pancerne 48P8 i 57P8 służyły jako wewnętrzne strzelnice obrony wejścia. Dodatkowym zabezpieczeniem przed wrogiem były doły pułapki które znajdowały się zaraz za drzwiami obiektu. Obserwacje terenu zapewniał obserwator ukryty pod dzwonem pancernym 23P8 oraz ukryte w kopule 20P7 peryskopy. W tym obiekcie było trzydzieści pomieszczeń spełniające różne funkcje. Np. pomieszczeni filtro-wentylacyjne, izba opatrunkowa, pomieszczenie w którym znajdował się zbiornik na wodę, maszynownia, magazyny, umywalnie itp. Pz.W posiadał dwa wyjścia awaryjne, którymi w razie zagrożenia załoga mogła się ewakuować. Załoga obiektu mogła liczyć nawet 69 osób, i mogła bronić się przez nawet 2-3 miesiące.

Obiekt jest częściowo wysadzony w ramach powojennej akcji wysadzania obiektów ze strzelnicami skierowanymi na wschód oraz odzysku cennych stali z pancerzy obiektów. Swój udział w szabrowaniu obiektów miała także miejscowa ludność rozkradająca pozostałości które do tej pory można spotkać w niektórych gospodarstwach. Obecnie zwiedzanie obiektu jest bardzo ryzykowne, należy uważać na doły pułapki znajdujące zaraz za wejściem, także niebezpieczne są pręty zbrojeniowe wystające niemal że wszędzie oraz ostre i śliskie gruzy. Kilka lat temu obiekt został zabezpieczony przez Lasy Państwowe, zabezpieczono między innymi otwór po dopalonej kopule 20P7 i dzwonie obserwacyjnym 23P8 a także postawiono tablice o treści „TEREN NIEBEZPIECZNY! WSTĘP WZBRONIONY!” czyli że za zwiedzanie obiektu można także zapłacić mandat 🙂

Dr Blumberg

GALERIA: (kliknij na zdjęcie aby je powiększyć)

Tagi:

Drukuj artykuł Drukuj artykuł

6 Komentarze(y) do artykułu “Panzerwerk 589”

 1. admin

  Gdzie to dokładnie jest?

 2. Mistrzu

  Ależ admin, NIE WIESZ???
  No to Ci wytłumaczę:
  „Obiekt położony nad kanałem taktycznym nr 621, około 700 metrów na północ od K622.”
  Jasne?

  A tak na poważnie to też chciałem to samo pytanie zadać.

 3. admin

  Około 700 metrów na północ od K622, gdzie K622 to most położony na trasie Sulechów-Krosno Odrzańskie.
  Gdzie jest most to wiem, ale nie wiedziałem, że obok są takie fortyfikacje 🙂

 4. Cezary Woch

  Żarty na bok… . Jak to otrzymałem to najpierw nie mogłem znaleźć tekstu, bo w spisie panzerwerk wydawał się być kolejnym zdjęciem. Ale musicie wiedzieć, że gdzie to jest to wiedza dla wtajemniczonych…, ale wieczorem skontaktuję się z dr Blumbergiem i poproszę o dodatkowe wyjaśnienia. Może coś odtajni…

 5. Tubylec

  Do obiektu 589 możemy dojechać rowerkiem jadąc z lewej strony od mostu K622(pomiędzy Bródkami a Nietkowicami)w stronę „jeziora”, w połowie drogi znajduje się fortyfikacja.

 6. PP

  Dokładna mapa i wiele wiele więcej… na fortyfikacjewpolsce.pl – MAPY FORTYFIKACJI – MRU.

Komentarz wyraża opinie wyłącznie jego autora. Redakcja portalu sycowice.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Skomentuj artykuł


− trzy = 4

Nasz serwis wykorzystuje pliki "cookie". W przypadku braku zgody prosimy opuœścić stronę lub zablokować możliwośœć zapisywania plików "cookie" w ustawieniach przeglądarki.