Drukuj artykuł Drukuj artykuł

JAKA BĘDZIESZ SOBÓTKO…..?

Sobótka

źródło zdjęcia: sxc.hu

W dniu dzisiejszym, to jest 16.04.2009 r. odbyło się zebranie Koła Gospodyń Wiejskich, na 26 członkiń było obecnych dziesięć Pań. Jak łatwo policzyć, nieobecnych było 16 w tym z-ca Przewodniczącej Pani Anna Bakalarska. Nie było również nikogo z młodzieży a sprawy tam omawiane również jej dotyczyły. Pani Przewodnicząca Barbara Sadowska nakreśliła w skrócie zadania członkiń KGW związane ze zbliżającą się Sycowicką Sobótką, dotyczyły one głównie kulinariów. Następnie Sołtys poprosił o udzielenie głosu i przedstawił zakres najpilniejszych przedsięwzięć a także zwrócił uwagę na występowanie jeszcze wielu niewiadomych. Do niewiadomych tych zaliczył brak potwierdzenia przez Niemców z zaprzyjaźnionych wsi przybycia na nasza imprezę. Również nie mamy jeszcze informacji co do przybycia Niemców, byłych mieszkańców Sycowic. Następnie Sołtys wymienił najpilniejsze do zrealizowania przedsięwzięcia, zaliczając do nich:
  • przeniesienie przystanku,
  • pomalowanie krzyża i wyremontowanie otaczającego go płotku, /dar Sobolewskich/,
  • ustalenie koloru bram i ich pomalowanie,
  • wytypowanie osoby lub osób do ich obsadzenia,
  • wzmocnienie słupków na których są zawieszane bramy,
  • przygotowanie miejsca na ognisko i zrobienie wokół niego siedzisk i stołów,
  • kontynuowanie porządków na wsi,
  • ustalenie osoby która zamontuje nowe lampy na świetlicy,
  • transport z Sulechowa podłogi do tańców.
Panie zwróciły uwagę na to, że problemy te przerastają je jako kobiety i należy zwrócić się z nimi do mężczyzn. Sołtys podkreślił, że jest to zupełnie zrozumiałe a jego intencją było jedynie ich zaznajomienie z listą aktualnych problemów i potrzeb. Powstał spór czy należy kwestie te omawiać na zebraniu wiejskim, czy kierować rozwiązanie poszczególnych problemów do konkretnych osób. Przeważyła opcja o bezpośrednim zwracaniu się do konkretnych osób, a w związku z tym Sołtys prosił aby kobiety osobiście zwracały się do mężów czy sąsiadów posiadających pewne umiejętności, aby samorzutnie angażowali się do wykonywania prac. W dalszym ciągu nic nie jest robione w sprawie uporządkowania terenu w środku wsi, ponieważ w dalszym ciągu trwają spory kompetencyjne do kogo teren należy. Sołtys zobowiązał się do natychmiastowego wyjaśnienia tej sprawy, co nie jest równoznaczne z jej załatwieniem zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Poinformował również o rozpoczętym, ale wcześniej NIE PLANOWANYM remoncie świetlicy. Pani Dyrektor MGOK przeznaczyła pewną kwotę na zakupienie farb emulsyjnych i olejnych a także osobiście zakupiła do świetlicy nowoczesne lampy oświetleniowe. Obiecała również zakupienie nowej umywalki i szafki. Przeznaczyła także środki finansowe na opłacenie robocizny. Remontu świetlicy podjęło się dwóch młodych mieszkańców Sycowic, Pan Dawid Mucha i Pan Marek Kisiel. Sołtys zakupił osobiście potrzebne materiały i przywiózł z Czerwieńska lampy oświetleniowe, remont trwa. W czasie zebrania poruszono sprawę braku jakiejkolwiek oferty dla starszej młodzieży, niestety nikt nie miał pomysłu jak temu zaradzić. Po załatwieniu najpilniejszych spraw z wiązanych z organizacją Sobótki, powrócimy do tego problemu. Po zebraniu, w późnych godzinach wieczornych, Sołtys za wstawiennictwem Pani Barbary Sadowskiej nawiązał cenny kontakt z Polką, obecnie mieszkającą w Niemczech, która będzie pośredniczyć w kontaktach z Niemcami byłymi mieszkańcami Sycowic. Obie „strony” wyraziły nadzieję, że ożywią się wzajemne kontakty i wymiana informacji pomiędzy obecnymi a byłymi mieszkańcami Sycowic. W świetle tego wydaje się być pilną koniecznością uruchomienie na naszej stronie działu dotyczącego publikacji materiałów w języku niemieckim. Do tej sprawy powrócimy niebawem.

Cezary Woch Sołtys Sycowic

Tagi:

Drukuj artykuł Drukuj artykuł

Komentarz wyraża opinie wyłącznie jego autora. Redakcja portalu sycowice.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Skomentuj artykuł

Nasz serwis wykorzystuje pliki "cookie". W przypadku braku zgody prosimy opuœścić stronę lub zablokować możliwośœć zapisywania plików "cookie" w ustawieniach przeglądarki.