Drukuj artykuł Drukuj artykuł

Kiprollbrücke K622

Międzyrzecki Rejon Umocniony

źródło zdjęcia: dr Blumberg

Wybudowany w ramach Frontu ufortyfikowanego łuku Odry i Warty (Festungsfront Oder-Warthe-Bogen), bardziej znanego jako Międzyrzecki Rejon Umocniony.

Most położony na trasie Sulechów-Krosno Odrzańskie, pomiędzy miejscowościami BródkiNietkowice.  Został wybudowany w latach 1938-1939. Jest ostatnią budowlą hydrotechniczną wybudowaną na kanale Ołobok. Ta budowla posiadała również stały żelbetonowy jaz, spiętrzający wodę pomiędzy kanałami 621 a 623 (ten połączony już z Odrą). Pierwszym pomieszczeniem w moście jest gazoszczelna sterownia które odpowiadała za ponowne wysunięcie przesła do pierwotnego stanu, kolejnym jest pomieszczenie z mechanizmami wyciągowymi i wałem pionowym który służył do ponownego wysunięcia przęsła mostu z zewnątrz przy pomocy nakładanego kieratu (obsługiwanego przez sześciu ludzi) na gniazdo w stropie.

Największym pomieszczeniem jest komora przęsła, która służyła za schron dla schowanego przęsła mostu. W tym pomieszczeniu znajdują się na tylniej ścianie amortyzatory sprężynowe oraz hamulec pneumatyczny, służyły one do zahamowania zjeżdżającego mostu po naściennych szynowych prowadnicach oraz ruchomych podporach na wózkach. Aktualnie zwiedzanie mostu jest utrudnione poprzez zalanie wodą ok. 1 m która wlała się przez strzelnice od strony kanału 623 (wysoki stan wody w Odrze w kwietniu 2006).

Most swą nazwę wywodzi od trzech słów: Kippen-przechylać, rollen-toczyć się oraz die bürcke- most. W tym moście jako jedynym tego typu wybudowano także dodatkowe izby bojowe do prowadzenia ognia flankującego, jedna w stronę kanalu 621 (na północ) a druga w stronę kanału 623 (na południe). W izbach bojowych zastosowano płyty pancerne 422P01 (typ według Panzer-Atlas) o grubości 30mm. Wejścia do mostu broniły drzwi dwudzielne typu 16P7 o grubości 50mm. Unikatem w moście (dokładniej w komorze przęsła) jest olbrzymi napis ”Baujahr 1938-39” przedstawiający okres wybudowania obiektu. Obiekt był także zabezpieczony zaporami przeciwpancernymi w postaci żelbetonowej płyty z siedmioma otworami w które wkładano metalowe kształtowniki bądź drewniane belki. Na wschodnim przyczółku prawdopodobnie zastosowano taką zaporę w postaci jednego rzędu (mogą na to wskazywać pęknięcia w nawierzchni asfaltowej) a na zachodnim widoczne są dwie zapory (ich brzegi są widoczne po obu stronach drogi). Takie zapory w czasie pokoju były zabezpieczane betonowymi klapami. Dodatkowo most był osłaniany przez MG Schart. St. u. Pak U. (501) 587 położony ok. 200m na północny zachód od K622. Jest to obiekt o grubości ścian 60cm, wybudowany w 1935r miał na wyposażeniu jeden karabin maszynowy(MG) oraz działo(Pak) ppanc. kalibru 37mm garażowane w obiekcie. Z obiektu niewiele zostało, po wojnie wysadzony.

Na temat mostu ukazały się trzy warte uwagi opracowania:

  • 1. Sadowski J.: „Most K 622 Frontu Ufortyfikowanego Łuku Odry-Wart”, wyd. ,,Forteca” nr. 10
  • 2. Marciniak M.: „Budownictwo wodne w służbie fortyfikacji” Poznań 2000, maszynopis.
  • 3. Jurga R.M.: „Front umocniony Łuku Odry i Warty, Most przesuwny 622″, Karta ewidencyjna zabytków architektury militarnej.

dr Blumberg

GALERIA: (kliknij na zdjęcie aby je powiększyć)

Tagi: ,

Drukuj artykuł Drukuj artykuł

2 Komentarze(y) do artykułu “Kiprollbrücke K622”

  1. Cezary Woch

    Dziękuję Panu dr Blumbergowi za rozpoczęcie cyklu artykułów dotyczących zabytków i architektury militarnej. Historyczna wiedza z minionej epoki którą posiadali dotychczas jedynie pasjonaci, przybliży nam militarne aspekty naszego regionu o których dotychczas wiedzieliśmy niewiele.

  2. Astor

    To jest Historia naszych obecnych stron. Zapraszam na blog o Ciborzu. Oto link – http://www.Tiborlager.blog.onet.pl

Komentarz wyraża opinie wyłącznie jego autora. Redakcja portalu sycowice.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Skomentuj artykuł


trzy + 1 =

Nasz serwis wykorzystuje pliki "cookie". W przypadku braku zgody prosimy opuœścić stronę lub zablokować możliwośœć zapisywania plików "cookie" w ustawieniach przeglądarki.