Drukuj artykuł Drukuj artykuł

SŁÓW KILKA O PRZESZŁOŚCI NIETKOWIC

historia nietkowic

źródło zdjęcia: czerwiensk.pl

Każdy z nas jest ciekawy co działo się w przeszłości w miejscowości, w której mieszka. Kto żył w tym czy innym domu, czym się zajmował, co pozostawił po sobie? Zadajemy sobie pytanie, dlaczego tak jest u nas dzisiaj. Odpowiedzi musimy szukać w przeszłości, a właściwie w tym, co po niej pozostało. Dotychczas o dziejach Nietkowic wiedzieliśmy niewiele... W  dokumencie pisanym w języku niemieckim znalezionym w księgach parafialnych Nietkowic przez księdza Edwarda Szupera znajduje się informacja O pogodzie w roku 1739 :” Był to rok bardzo mokry. Padało od początku maja do 22 lipca. Po nim nastąpił rok głodu. Już w październiku 1739 roku zaczął się przymrozek, który trwał do maja 1740 roku. Grunt był zamarznięty na ponad trzy łokcie. Do karmienia bydła brano słomę z dachów.” Powyższą informację zamieścił w tym dokumencie jej autor – syn pastora Carla Wilhelma Schucharta. Na polecenie ojca zestawił on informacje o miejscowości Deutsch Nettkow, które udało mu się znaleźć w ocalałych po pożarze kościoła, starych księgach i dokumentach. Pożar miał miejsce 31 lipca 1878 roku i strawił prawie całą wieś. 5 września 1890 roku Franz Aleksander Schuchart ukończył zleconą przez ojca pracę. Jeden jej egzemplarz złożył w wieży kościelnej, która akurat została odnowiona, drugi zaś w bibliotece parafialnej. Do obydwu dołączył plan sytuacyjny miejscowości oraz spis nazwisk wszystkich właścicieli domów. Niestety, nie znaleziono ani planu, ani spisu nazwisk. Odnaleziony dokument napisany jest w języku niemieckim na sześciu stronach i zawiera wiele ciekawych informacji o przeszłości Nietkowic od roku 1433 do 1878. Np. „W 1433 roku, 10 sierpnia, we wtorek Henryk X Śląski sprzedał swoje miasteczko Deutsch Nettkow wraz z całym wyposażeniem braciom Fridrichowi, Heinrichowi i Christopherowi von Waldau. Udzielił on im jednocześnie prawa zbudowania promu przez Odrę. W 1613 roku rada miasta Crossen oskarżyła owczesnego właściciela Deutsch Nettkow Hansa von Rothenburga o to, że z powodu założenia promu zmniejszył się dochód z cła pobieranego na moście w Crossen. Skarga ta została jednak odrzucona, ponieważ przywilej założenia promu przyznany został znacznie wcześniej”  (źródło: Crossener Chronik). Jest to najprawdopodobniej najstarsza notatka dotycząca Deutsch Nettkow. NIETKOWICE
  • Największa wieś prawobrzeżnej części gminy – 673 mieszkańców w 2006 roku
  • Na Zaodrzu główny ośrodek oświaty, kultury i sportu. Raj dla wędkarzy i grzybiarzy.
Zabytki:
  • Kościół parafialny: zbudowany z czerwonej cegły   około 1880 roku.
  • Pałac: późnoklasycystyczny, zbudowany około 1830 roku.
  • Park: położony w sąsiedztwie pałacu jest niewielkim założeniem krajobrazowym, powstałym przed połową XVIII wieku.
Cecha charakterystyczna Nietkowic: Ciekawostka:
  • 21 kwiecień 1703 rok – na stosie żywcem spłonął George Kubnel skazany za bestialską zbrodnię popełnioną na koniu.
Galeria:
  • galeria zdjęć

WIESŁAWA KUCHARCZYK

Nietkowice

Tagi:

Drukuj artykuł Drukuj artykuł

Komentarz wyraża opinie wyłącznie jego autora. Redakcja portalu sycowice.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Skomentuj artykuł

Nasz serwis wykorzystuje pliki "cookie". W przypadku braku zgody prosimy opuœścić stronę lub zablokować możliwośœć zapisywania plików "cookie" w ustawieniach przeglądarki.