Drukuj artykuł Drukuj artykuł

SYCOWICKIE BOBRY

bobry

źródło zdjęcia: Cezary Woch

I pomyśleć, że bobrom groziło całkowite wyginięcie a w okresie powojennym hodowane były w klatkach po to, aby introdukować je głównie na Mazurach, Suwalszczyźnie i Polesiu. Dzisiaj występuja na obszarze prawie całego kraju, a w poszukiwaniu nowych terenów zasiedlają nawet śródpolne rowy melioracyjne. Sycowickie bobry zagospodarowały Kanał Północny wpadający do jezior Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego  i stamtąd do nas przyszły a raczej przypłynęły. Dzisiaj rozmawiałem z pracownikami oczyszczającymi rowy melioracyjne i powiedzieli mi, że na Kanale Północnym rozebrali szesnaście tam bobrowych. Bobry natychmiast ruszyły do ich odbudowy i niektóre tamy są już na ukończeniu... Te sympatyczne zwierzęta prowadzą nocny tryb życia i w ciągu dnia są praktycznie niewidoczne. W ubiegłym roku polując na dzika siedziałem na śródpolnej zwyżce opartej o dwie brzozy rosnące nad Kanałem. Było bardzo wcześnie rano i zupełnie niespodziewanie pod zwyżkę podpłynął bóbr, wyrywał przednimi łapkami wodne kłącza i wcinał ze smakiem swoje śniadanie. Ja siedziałem nad nim  bez ruchu i przez około pół godziny miałem okazję do pooglądania tego egzotycznego zwierzaka. Jako ciekawostkę podam, że nasi przodkowie chcąc sobie  urozmaicić trochę monotonną dietę w czasie postu, traktowali bobra jak rybę, ponieważ jego ogon tzw. kielnia pokryta jest łuskami...  Załączam trzy zdjęcia znad Kanału Północnego z pozdrowieniami od sycowickich bobrów...

Cezary Woch

bobry Gryżyński Park Krajobrazowy bobry

Tagi:

Drukuj artykuł Drukuj artykuł

Jeden komentarz do artykułu “SYCOWICKIE BOBRY”

 1. Mistrzu

  Drodzy Sycowiczanie.

  Bobry już pomału stają się elementem naszego krajobrazu. Pisząc o naszym krajobrazie mam na myśli nie tylko najbliższe okolice Waszej ładnej wioski ale i przepięknych terenów tuż w jej pobliżu.
  Konkretniej mówiąc, piszę tutaj o Gryżyńskim Parku Krajobrazowym. Sami chodzicie kąpać się do jeziora Gield i widzicie jak tam jest pięknie. Cały, zachwycający swą dzikością i tajemniczością, Gryżyński Park Krajobrazowy zasługuje na szerokie uznanie. Aby tego dokonać proszę Was, mieszkańcy Sycowic, o głosowanie w plebiscycie Cuda Natury Ziemi Lubuskiej organizowanym przez Gazetę Lubuską.
  W tej chwili, dzięki czytelnikom udało się wysforować nasz Park na zdecydowane PIERWSZE MIEJSCE !!!!!!

  Wysyłajcie, proszę, swoje głosy smsami:
  piszcie CUD.19 na nr 71601

  Wygramy coś dla siebie.

  Pozdrawiam prosto z Chin.

Komentarz wyraża opinie wyłącznie jego autora. Redakcja portalu sycowice.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Skomentuj artykuł

Nasz serwis wykorzystuje pliki "cookie". W przypadku braku zgody prosimy opuœścić stronę lub zablokować możliwośœć zapisywania plików "cookie" w ustawieniach przeglądarki.